‚Budou povoleny vtipy o gayích?‘ Švýcaři hlasovali pro zákon proti diskriminaci sexuálních menšin

Švýcaři podle projekce institutu GFS Bern v nedělním referendu podpořili zákon zakazující diskriminaci na základě sexuální orientace. Normu, která pro případné provinilce předpokládá až tři roky za mřížemi, podle prozatímních výsledků podpořilo 62 procent Švýcarů. Informovala o tom tamní média, podle kterých jsou hlasy sečtené v 80 procentech okrsků.

Curych Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle podporovatelů je takový zákon od toho, aby příslušníkům sexuálních menšin pomohl v případě diskriminace na veřejnosti či agrese.

Podle podporovatelů je takový zákon od toho, aby příslušníkům sexuálních menšin pomohl v případě diskriminace na veřejnosti či agrese. | Zdroj: Reuters

Ve Švýcarsku platí zákaz diskriminace na základě rasy, náboženského vyznání nebo etnického původu, nicméně na rozdíl od jiných západoevropských zemí chyběl zákon výslovně chránící před znevýhodňováním příslušníky sexuálních menšin. Trest má hrozit i tomu, kdo podněcuje k nenávisti vůči těmto lidem nebo proti nim šíří propagandu.

Svoboda projevu

Odpůrci zákona z národně-konzervativní Konfederační demokratické unie (EDU) či nacionalistické Švýcarské lidové strany (SVP) ale tvrdí, že nové předpisy omezí svobodu slova. „Ani nevíme, jestli budou povoleny vtipy o gayích,“ uvedl v televizním vysílání člen SVP Benjamin Fischer.

Češi přejí sňatkům homosexuálů. V průzkumu se pro ně vyslovily dvě třetiny oslovených, častěji ženy

Číst článek

„Někdo říká, že ano, někdo říká, že budou trestné. Žijeme v zemi se svobodou projevu, lidem by mělo být dovoleno myslet si, co chtějí, a říkat, co se jim zlíbí - i když je to trochu hloupé nebo nevhodné,“ dodal Fischer.

Podporovatelé zákona však říkají, že za poznámky v soukromí nikdo stíhán nebude. Zákon je tu podle nich od toho, aby příslušníkům sexuálních menšin pomohl v případě diskriminace na veřejnosti či agrese.

„Svoboda projevu v liberální demokracii sahá jen tam, kde začínají práva jednotlivce na důstojnost,“ citoval zpravodajský server BBC bojovnici za práva sexuálních menšin Jessicu Zuberovou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme