Práva LGBT+ jsou v hluboce religiózní gruzínské společnosti ožehavé téma. Zákon je také už druhým v zemi, který kritici označují jako normu inspirovanou Ruskem.
Ruští poslanci podpořili návrh zákona, který má zakázat adopce ruských dětí občany zemí umožňujících změnu pohlaví. Agentura Reuters krok označuje za další rozšiřování potlačování práv komunity LGBT.
„Ficův Směr se jednoznačně posunul ke krajní pravici,“ říká v rozhovoru pro iROZHAS.cz a Radiožurnál bývalý dlouholetý politik a následně slovenský velvyslanec v Maďarsku i Česku Peter Weiss.
Hromadná oslovení jako „přátelstvo“ a „diváctvo“. Další ročník Prague Pride zviditelnil i otázku toho, zda a jak by měla čeština obsáhnout osoby, které se neidentifikují binárně.
Zákon nyní zakazuje „jakýmkoli způsobem ve vzdělávacím systému propagovat a podněcovat myšlenky a názory související s netradiční sexuální orientací nebo s jinou než biologickou pohlavní identitou“.
Grindr podobná omezení zavedl i na předchozích olympijských hrách poté, co heterosexuální autor odhalil homosexuální sportovce na olympijských hrách v roce 2016 v Riu de Janeiru.
Jde o druhý zákon, který kritici označují normu inspirovanou Ruskem, poznamenal server BBC News. Opozice bojkotovala debatu i hlasování o návrhu zákona, který označila za předvolební reklamu režimu.
Zákon schválil v úterý drtivou většinou thajský Senát. Thajsko připravovalo zákon o rovnosti manželství víc než deset let a queer páry by tak měly získat stejná práva, jaká mají páry heterosexuální.
„V Jeruzalémě to nikdy není čistě zábava. Lidé mají dokonce trochu strach. Nikdo neví, co se semele. Je to protest. Demonstrujeme za své místo ve společnosti,“ říká jedna z účastnic pochodu.
Někteří církevní hodnostáři papeže omlouvali s tím, že italština není jeho rodným jazykem. Podle deníku La Stampa mnohé přítomné překvapilo, když z jeho úst zmíněný výraz slyšeli.
V roce 2008 prošel Brnem první velký průvod sexuálních menšin v Česku. Zúčastnilo se ho asi 500 lidí. Kvůli útokům odpůrců byla ale jeho trasa kratší a místo dvou hodin trval 20 minut.
„Tito lidé jsou nesmírně zranitelní. Nevybrali si to. Stálo je spoustu odvahy si připustit, že jsou, jací jsou, přijmout se a pak to komunikovat svému okolí,“ zdůrazňuje Martina Jakelová.
Násilí vůči osobám z komunity LGBT+ v Evropě se od podobného průzkumu z roku 2019 celkově zvýšilo. Za uplynulý rok rovněž více než třetina příslušníků této komunity zvažovala sebevraždu.
Původní návrh počítal dokonce s trestem smrti. Podle parlamentu je cílem zákona ochrana náboženských hodnot. Zákon kritizují obhájci lidských práv i americké ministerstvo zahraničí.
Reprezentativního výzkumu Národního ústavu duševního zdraví se zúčastnilo více než 3000 lidí, z toho téměř pět procent byli gayové, lesby a bisexuálové.
Teoreticky by měl být senát sborem starších, zkušených a snad i moudrých osob. A původního antického vzoru se senát drží v tom, že má věkovou hranici pro vstup od 40 let. Což není zárukou moudrosti.
Ruské úřady za vlády prezidenta Vladimira Putina výrazně omezují práva lidí z komunity LGBT+ s tím, že jde o výmysl Západu, který ohrožuje tradiční ruské hodnoty.
Úřady Koroljova zadržely a následně uvěznily poté, co se na sociálních sítích zmínil o vraždění civilistů v Buče. Terčem obviňování z extremismu se ale stává čím dál častěji i LGBT komunita.
Jen partnerství bez adopce místo manželství pro všechny. Je to rozumný kompromis? V pořadu Pro a proti diskutuje poslankyně hnutí ANO Helena Válková a místopředsedkyně hnutí STAN Michaela Šebelová.
„Většina lidí, kteří v církvích podporují manželství pro všechny, nemají potřebu své názory druhým omlacovat o hlavu a jsou méně slyšet,“ myslí si zakladatel projektu Víra v barvách duhy.