Zemětřesení v Tibetu si vyžádalo nejméně 126 obětí a 190 zraněných. Otřesy byly cítit i v Indii a Nepálu

Na nejméně 126 vzrostl počet obětí zemětřesení na západě Číny a nejméně 190 lidí je zraněných, píše agentura AP. Zničené jsou domy a ulice jsou zabarikádované sutinami. Mnoho lidí také zřejmě dál zůstalo uvězněných v troskách. České ministerstvo zahraničí nemá informace o tom, že by mezi postiženými byli čeští občané.

Šigace (Aktualizováno: 20:11 7. 1. 2025) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky zemětřesení ve vesnici Tong Lai v Tibetu

Následky zemětřesení ve vesnici Tong Lai v Tibetu | Foto: Xinhua via AP | Zdroj: Profimedia

V zasažené oblasti na jihozápadě Číny se v mrazivých podmínkách rozběhla masivní záchranná operace. Přes tisíc záchranářů prozkoumává ruiny a pátrají po přeživších. Poničených je více než 1000 domů, uvedla státní televize CCTV.

Nejsilnější otřes, který udeřil okolo 9.00 místního času (2.00 SEČ), měl podle čínských úřadů sílu 6,8 stupně, podle americké geologické služby USGS to bylo 7,1. Následovalo několik dalších otřesů. Epicentrum se podle USGS nacházelo v Tibetu asi sto kilometrů od hranic s Nepálem. Agentura Reuters s odkazem na čínskou televizi informovala, že ohnisko zemětřesení bylo v hloubce deseti kilometrů.

Otřesy postihly mimo jiné druhé největší tibetské město Šigace, kde žije přes 600 000 lidí a které je také jedním z nejposvátnějších míst pro tibetské buddhisty. Rozsah škod tam stále není zcela jasný.

Blíže k epicentru leží několik menších obcí a osad, podle státní agentury Nová Čína žilo v okruhu 20 kilometrů na 7000 lidí.

Čínský prezident Si Ťin-pching vyzval k nasazení veškerých dostupných prostředků na záchranné operace a na podporu zasažených obyvatel. Tibetský duchovní vůdce dalajláma, který žije v exilu, vyjádřil nad katastrofou hluboký zármutek a popřál všem zraněným brzké uzdravení.

Od zemětřesení v Indickém oceánu uplynulo 20 let. Ničivá tsunami si vyžádala na 230 tisíc obětí

Číst článek

Otřesy byly ráno cítit i v nepálské metropoli Káthmándú, kde lidé ve strachu utíkali z domů. Zemětřesení bylo patrné rovněž v Bhútánu a v Indii. Nepálské úřady zatím o vážnějších následcích neinformovaly, v Káthmándů se podle policie zranil jeden člověk, když při otřesech seskočil ze střechy domu.

Světová média podotýkají, že většina obyvatel vysokohorských obcí v Nepálu se na zimu stěhuje do teplejších oblastí a že mnohé z těchto vesnic u hranic s Tibetem jsou velmi těžko přístupné.

Zemětřesení jsou v regionu poměrně běžným jevem, protože leží na rozmezí tektonických desek. V roce 2015 postihlo Nepál zemětřesení o síle 7,8 stupně, zahynulo při něm tehdy asi 9000 lidí. Nejničivější zemětřesení v Číně za posledních několik desítek let postihlo provincii S'-čchuan v květnu 2008, kde tehdy podle Reuters zahynulo na 70 000 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme