Tinder v Bělorusku končí. Možná kvůli sankcím, nebo proto, že stát zneužíval fotky uživatelů z demonstrací
Americká společnost Match, pod kterou Tinder spadá, oznámila konec Tinderu v Bělorusku už před měsícem. S tím, že lidé zatím můžou četovat a seznamovat se. Od 15. února ale už definitivně nebude možné se ke svému tinderovému účtu z Běloruska přihlásit. Předplatitelům společnost nabízí vrácení peněz.
Americká společnost Match svůj odchod nijak nevysvětlila. Běloruský kulturolog Vadim Moženko řekl ruské verzi Deutsche Welle, že v úvahu přicházejí dva důvody. Jednak organizačně-finanční. Klienti Tinderu v aplikaci platí za různé funkce, ale zřejmě kvůli sankcím je to s fungováním běloruských platebních karet všelijaké.
Druhým důvodem může být pověst firmy. Je známé, že ruské úřady použily fotky z Tinderu ke stíhání lidí, kteří se účastnili protestů proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi před čtyřmi lety.
Bělorusové vyřídí cestovní pasy už jen ve své zemi. Mnozí se ale bojí uvěznění
Číst článek
Běloruský soud třeba loni v únoru odsoudil ke čtyřem letům vězení Aleksandru Rybčikovou. Důvodem byla její fotka na Tinderu, kde se zabalená do běloruské vlajky účastnila protivládní demonstrace.
Seznamovací aplikace odešla už loni taky z Ruska. Společnost tehdy argumentovala právě otázkou lidských práv.
Tinder jako ‚znak civilizace‘
Podle někdejší profesorky z univerzity v Minsku Iryny Sidorské jsou aplikace jako Tinder „znakem civilizace“, jelikož umožňují lidem uspokojovat potřeby, aniž by se „uchylovali k prostituci“.
Na běloruském internetu jsou již nyní rady, které aplikace lze stáhnout místo Tinderu. K mání je třeba ruská Mamba, Tabor nebo Pure.
Podle kulturologa Moženka proto není odchod Tinderu z Běloruska žádnou katastrofou. Zároveň je to ale podle něj signál, že se Bělorusko propadá do archaické reality třetího světa. Mimo konec Tinderu je možné zmínit výrazný úbytek leteckých spojení se světem a postupné nahrazování butiků známých značek ruskými slevovými řetězci.