Tisk: Američané čelí v Zálivu katastrofě

První výročí předání moci Iráčanům. Na Slovensku přibylo obyvatel. Oslavy výročí Trafalgaru. Taková jsou témata úterního výběru ze zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Je to rok, co se Irák dočkal suverenity a koaliční vojska předala moc do rukou Iráčanů. Prezident Bush bude dnes tamní situaci analyzovat ve svém projevu, informuje deník New York Times.

Událost pro něj komentuje bývalý demokratický prezidentský kandidát, John Kerry. A Američané podle jeho názoru v Perském zálivu čelí katastrofě. Nemají totiž žádnou strategii, která by snížila riziko pro vojáky a zvýšila šance na úspěch.

Realita je prostě taková, že Bushova administrativa udělala z Iráku to, co nebylo ani před válkou, tedy výcvikový tábor pro džihádisty. Je jich nejméně šestnáct tisíc. Washington před tím zavírá oči. Měl by ale ze své ulity vylézt, už kvůli riskujícím vojákům.

Co asi dnes prezident svým voličům řekne? Mluvit o tom, že povstalci jsou už v posledním tažení, se nevyplácí. Vede totiž k falešným očekáváním a následné frustraci. George Bush by měl proto radši oznámit, že naše armáda nehodlá zůstat v Iráku věčně. Příštích několik měsíců totiž bude pro Irák a naši bezpečnost kritických. Naše jednotky si zaslouží silné vedení, rýpe Bushův volební rival Kerry v newyorských Timesech.

Jaká bude bulharská vláda a kdo bude jejím premiérem? O tom spekulují dnes všechny bulharské deníky. Ve víkendových parlamentních volbách zvítězili socialisté, kteří však nemohou sestavit samostatnou vládu a musí hledat koaličního partnera. Z bulharských novin vybíral náš zvláštní zpravodaj Robert Mikoláš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Mikoláš cituje z bulharských novin

Statistický úřad Slovenské Republiky včera zveřejnil zprávu o demografickém vývoji na Slovensku v roce 2004. Její výsledky interpretuje tamní deník Hospodárské Noviny. Slovensko vloni, poprvé po třech letech, zaznamenalo přirozený populační nárůst, a to o 1800 dětí. Poprvé v historii navíc můžou Slováci očekávat, že se dožijí až sedmdesáti let, Slovenky ještě o osm let déle.

Dalším ukazatelem bylo manželství. Až sedmdesát pět procent dětí se narodí sezdaným párům, což je ovšem méně než loni. Počet dětí narozených mimo manželství totiž stále stoupá. Nejvyšší nárůst ale Slovensko zaznamenalo díky migraci. Na Slovensko tak přibylo asi tři tisíce lidí. Celkem tam tedy žije téměř pět milionů čtyři sta tisíc lidí, píšou Hospodárské noviny.

Britskému deníku Guardian se nelíbí oslavy dvoustého výročí bitvy u Trafalgaru. Ty se konají právě dnes. V Portsmouthu se uskuteční jamboree, za účasti mnoha mezinárodních flotil a se spoustou atrakcí. Oslavovat historické bitvy je divné, tvrdí ale nekompromisně deník. Výročí Trafalgaru totiž vypadá jako oslava vítězství ve fotbalové soutěži, ale jde o celebrování jednoho z největších krveprolití vůbec.

Co se vlastně před dvěma sty lety stalo? Bitva britského válečného loďstva proti Francouzům a Španělům. Těm se zdálo, že Britové porušují svobodu moří, jak tvrdil jejich dobový tisk. Při bitvě u Trafalgaru pak zahynulo šest 650 Britů a desetkrát víc protivníků. Jak ale dodává Guardian, šlo o poměrně krutý způsob boje. Tehdejší lodě byly totiž navzájem v podstatě nepotopitelné, a tak šlo o to, zasáhnout co nejvíc námořníků.

Britské vítězství tak bylo provázeno doslova vykrvácením jejich nepřítele. A tohle jasné vítězství si Britové začali hýčkat. Teď je z Trafalgaru jakýsi národní mazlíček, domácí zvířátko. S historickou skutečností to nemá vůbec nic společného, kritizuje britský Guardian.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme