Trump odvezl z Bílého domu materiály, které měly zůstat v archivu. Mezi nimi i dopis od Kim Čong-Una
Pracovníci americké Správy národních archivů a záznamů (NARA) vyzvedli v lednu ve floridském sídle bývalého prezidenta Donalda Trumpa několik krabic s materiály nesprávně odvezenými z Bílého domu. Byly mezi nimi i dopisy od severokorejského vůdce Kim Čong-una, které Trump jednou označil za „milostné“, napsal v pondělí s odvoláním na trojici informovaných zdrojů deník The Washington Post (WP).
Podle informací listu měl exprezident ve svém resortu Mar-a-Lago i dokumenty či jiné předměty, které měly být předané archivářům. Jejich cesta na jihovýchod Floridy podle WP podtrhuje, jak lehkomyslně představitelé minulé americké administrativy zacházeli s prezidentskými záznamy.
Už předtím se museli archiváři potýkat s tím, že Trump měl ve zvyku oficiální dokumenty trhat, přičemž některé se dostaly do rukou NARA slepené zpátky, jiné nikoli.
WP poznamenává, že všechny americké vlády z posledních dekád mají na kontě jisté prohřešky proti zákonu o prezidentských záznamech. Většinou podle listu tyto incidenty zahrnovaly používání neoficiálních komunikačních kanálů, nevídané nebylo ani dohledávání záznamů po odchodu příslušného prezidenta z úřadu.
Jeden ze zdrojů WP obeznámený s lednovým vyzvednutím krabic na Floridě nicméně uvedl, že úřad NARA „nikdy neměl takto objemnou transakci“ po konci funkčního období.
Vzkaz od Obamy
Kromě Trumpovy korespondence se severokorejským vůdcem byl podle deníku mezi zabavenými dokumenty i vzkaz, který svému nástupci v Bílém domě nechal někdejší prezident USA Barack Obama.
Trump o útočnících na Kapitol: Pokud vyhraju příští volby, zachovám se férově a dám jim milost
Číst článek
Správa archivů ani exprezidentův mluvčí se k věci nechtěli oficiálně vyjádřit, Trumpovi poradci nicméně odmítají jakékoli nekalé úmysly a uvádí, že převzaté krabice obsahovaly kromě dopisů i různé suvenýry a dary, které 45. prezident USA dostal od světových lídrů.
Podle kongresmanky Demokratické strany Stephanie Murphyové situace s materiály z Trumpovy éry odráží „nekonvenční povahu“ předchozí administrativy. Historička Lindsay Chervinská zase uvedla, že uchovávání záznamů je klíčovou součástí „dlouhodobého rámce odpovědnosti“ za činy amerických prezidentů.
„Jediným způsobem, jak lze skutečně dlouhodobě tlačit prezidenty k odpovědnosti, je udržovat přehled o tom, kdo co řekl, kdo co udělal, jaká opatření byla prosazována nebo přijímána,“ řekla.