Před deseti lety začalo několik veřejných i soukromých podniků spolupracovat na recyklaci materiálu z největšího ostravského odvalu. Projekt ale ztroskotal a účastníci se teď navzájem soudí.
„Auto veze zdravotnické potřeby v hodnotě pěti až šesti milionů korun. Jsou to především ohřívače krve, resuscitační a masážní přístroje,“ vysvětluje vedoucí projektu Paměť národa Mikuláš Kroupa.
„Materiál vyžaduje, dalo by se říct, extrémní podmínky pro průtok, teplotu, výkonnost chlazení… jsou nedosažitelné běžnými stroji,“ vysvětluje způsob zpracování recyklátu zakladatel start-upu 3DDen.
Ostravská huť, která zaměstnává 5 tisíc lidí, je od června v úpadku. Obnovení alespoň druhovýroby by mohlo umožnit návrat do práce zhruba dvěma tisícům zaměstnanců.
V Příbrami se nachází jediné místo, kde zpracovávají vysloužilé lithiové baterie. Jejich recyklace je ale složitá. Ty nejcennější kovy, které baterie mohou obsahovat, jsou kobalt a nikl.
S nápadem na využití textilního odpadu přišla Diakonie Broumov. Měsíčně vytřídí až 500 tun textilního odpadu, z toho zhruba 20 procent končí na skládkách a ve spalovnách.
Technická univerzita v Liberci přichází s novým žáruvzdorným materiálem. „Základní technologické postupy upraveného geopolymeru už máme patentovány. Teď hledáme investory,“ říká vedoucí výzkumu.
„Evropská kosmická agentura chystá misi k soustavě Didymos a Dimorphos. Až za čtyři roky doletí, budeme místo dopadu podrobně zkoumat,“ vysvětluje Petr Pravec v z Astronomického ústavu.
„Vlákna azbestu pronikají dýchacím ústrojím do plic, kde se mohou zabodávat a způsobit i rakovinu – hlavně při opakovaném kontaktu. Problém je, že k otravě nedochází akutně,“ říká expertka Straková.
Různými pokusy a výpočty dovedou odborníci určit, jak stabilní bude určité spojení molekul v umělé hmotě – a díky tomu pak navrhnou třeba takové, které se rozloží za šest týdnů.
Incident se odehrál 23. dubna v 28. ligovém kole. Krátce po utkání se na sociálních sítích objevil videozáznam, na němž jeden z pořadatelů vláčí fanouška hostů po zemi.
„Požadavek není svévolný. Naopak je naprosto zásadní pro to, aby v tom byl voják schopný vydržet 8, 10 až 12 hodin denně.“ Firma má na skladě 10 tisíc vest, o které vojáci nestojí.
Nově vyvíjený materiál vzniká na silikátové bázi s využitím pokročilých moderních technologických plniv. Zahřívání ploch se má řídit automaticky za pomoci 5G sítě.
Armáda se chystá obléknout vojáky do nových uniforem. Po více než 20 letech se změní nejen maskovací potisk, ale nový bude i materiál a hlavně střih. Ten by měl více vyhovovat i ženám.
Autor řetězového e-mailu tvrdí, že ministerstvo školství rozesílá metodické pokyny, co třeba dělat s učitelem, který podporuje Putina. To ale resort jednoznačně odmítá.
„Sami Ukrajinci nás prosili, abychom sanitky neoznačovali červeným křížem, protože to je pro ruské agresory o to lákavější cíl,“ říká koordinátor sbírky Paměti národa Martin Ocknecht.
„Zrada v 38. roce, převrat v 1948, sovětská okupace v 1968... Toto všechno nás zavazuje k tomu, abychom pomáhali," vysvětluje proč jsou Češi tak ochotní pomáhat Ukrajině.
Zatímco třeba před deseti lety nakupovali zahraniční nemovitosti hlavně lidé v důchodovém věku, dnes jsou mezi kupujícími častěji movitější lidé kolem pětatřiceti let.
Rozdíl je oproti neupravené pánvi snadno viditelný. Zatímco na neošetřené litinové pánvi je povrch hrubý a matný, na ošetřené je vidět tenká, nahnědlá olejovitá vrstva a pánev se leskne.
Jedná se asi o deset tajných materiálů, které byly předány FBI. Mike Pence tak následuje Donalda Trumpa i Joe Bidena, u kterých byly také nalezeny vládní dokumenty.
Na Ukrajinu zamířily ze skladů Správy státních hmotných rezerv i stříkačky a jehly, které Česko v roce 2021 nakoupilo za téměř pět milionů z Číny kvůli pandemii covidu-19 a nevyužilo.
„Materiály jsou k dispozici, ale ta doba, kterou trvá naplánovat průzkum, dostat se k surovinám, fyzicky je začít těžit a zpracovávat, se může pohybovat kolem 10 až 15 let,“ vysvětluje ekonom Hrubý.