Vzhlížení k Putinovi, posedlost Obamou, rasismus i sexismus. Co o Trumpovi píše Cohen v nové knize?

Býval jeho oddaným spolupracovníkem, kvůli své službě Donaldu Trumpovi ale skončil na tři roky ve vězení. Teď vrací bývalý Trumpův osobní právník Michael Cohen úder. Na pulty obchodů se dostává jeho výbušná kniha Disloyal: A Memoir (Neloajální: Paměti), která vykresluje současného šéfa Bílého domu jako mafiána, který si libuje v rasistických a sexistických poznámkách, byl posedlý Barackem Obamou a vzhlíží k vůdcům, jako je Vladimir Putin.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump během tiskové konference v Bílém domě

Donald Trump během tiskové konference v Bílém domě | Zdroj: Reuters

Těsně před distribucí knihy na pulty se první výtisky dostaly do rukou americkým médiím, které úryvky Cohenových memoárů během víkendu začaly pouštět do světa. Bývalý osobní právník v knize Trumpa vykresluje jako podvodníka, lháře, rasistu, a dokonce jako surovce, kterému záleží výhradně na jeho vlastním prospěchu, píše americká CNN.

Boltonova kniha ranou pro Trumpa? ‚Je to zásah pro jeho ješitné ego i problém pro kampaň,‘ míní expert

Číst článek

Za podvodníka a lháře nicméně Cohena označují i američtí federální žalobci. V roce 2018 se sám Cohen přiznal mimo jiné ke lhaní Kongresu nebo k porušení pravidel pro financování volebních kampaní, kterého se podle státních zástupců dopustil před prezidentskými volbami v roce 2016 ve snaze dostat Trumpa do Bílého domu.

Na Cohenovu nedůvěryhodnost upozorňuje také Trumpova administrativa. „Je politováníhodné, že média využívají tohoto smutného, zoufalého muže k útokům na prezidenta Trumpa,“ uvedl v prohlášení pro televizi NBC News mluvčí Bílého domu Brian Morgenstern.

Cohen se nicméně považuje za člověka, který se pohyboval v Trumpově blízkosti a dobře ho zná. Jeho vzpomínková kniha vychází necelé dva měsíce před americkými prezidentskými volbami, v nichž se o Oválnou pracovnu Trump utká s demokratickým protikandidátem a bývalým viceprezidentem Joem Bidenem.

Cohen přitom v nově vydaných memoárech odhaduje, že pokud v listopadovém hlasování Trump prohraje, jen tak se úřadu nevzdá. V přesvědčení, že současný šéf Bílého domu z úřadu pokojně neodejde, se prý „ještě více utvrdil“ během svého nynějšího pobytu ve vězení. Co dalšího stojí ve výbušné knize Michaela Cohena?

Bývalý Trumpův právník v obležení novinářů. | Foto: Jeenah Moon | Zdroj: Reuters

Rasistické poznámky

„Trump zpravidla vyjadřoval své nízké mínění na všechny lidi tmavé pleti,“ píše Cohen, podle kterého bylo jedno, jestli šlo o lidi z hudebního průmyslu, kultury či politiky. O zesnulém jihoafrickém prezidentovi a bojovníkovi proti apartheidu Nelsonovi Mandelovi pak údajně prohlásil, že nebyl žádným vůdcem.

Nominační sjezd jako ‚vyznání loajality Trumpovi‘. Bude jednota republikánů ve volbách stačit?

Číst článek

„Řekněte mi jednu zemi, kterou vede černoch a která není pr*elí světa,“ vzpomíná na jedno z údajných prohlášení Cohen ve své knize.

Za podobně vulgární výrok, který pronesl během debaty se senátory na adresu přistěhovalců z Haiti a afrických zemí, Trump čelil kritice už v lednu 2018. Tehdy si podle CNN postěžoval, že se do Spojených států stěhují lidé z pr*elí světa, za což si vysloužil kritiku mimo jiné od bývalého mexického prezidenta Vincenta Foxe, který Trumpova ústa přirovnal k žumpě.  

Stejně nelichotivě se ale současný šéf Bílého domu vyjadřoval také na adresu Hispánců, píše Cohen. Podle něj Trump jednou prohlásil: „Hlas Hispánce nikdy nedostanu. Stejně jako černoši jsou příliš hloupí na to, aby hlasovali pro Trumpa. Nejsou to mí lidé.“

Britská televize BBC k tomu podotýká, že zatímco v předvolební kampaní před čtyřmi lety Trump Mexičany otevřeně pohrdal, postupně se jeho komentáře směřované lidem původem z Mexika a zemí Latinské Ameriky postupně dostaly pod kontrolu. „Nikdo nemiluje Hispánce víc (než já),“ prohlásil americký prezident v roce 2019.

1:38

‚Nemáme pro oranžového muže žádná slova.‘ Trump dorazil do Kenoshi přes žádosti, aby se městu vyhnul

Číst článek

Vzhlížení k Putinovi

Na rozdíl od svých postojů vůči Nelsonu Mandelovi Cohen u Trumpa spatřoval obdiv k silným vůdcům typu ruského prezidenta Vladimira Putina. Právě šéf Kremlu se údajně stal jeho ideálem mocného muže, zejména kvůli jeho bohatství a schopnosti mít všechno pod kontrolou, od tisku po finanční instituce.

„Zavřít za mříže politické nepřátele, kriminalizovat opozici, zastrašovat nebo nechat zbankrotovat svobodný tisk za pomoci soudních sporů za pomluvy – neuvědomoval jsem si tuto Trumpovu všezahrnující vizi, dokud nezačal bojovat o prezidentský úřad,“ píše Cohen podle CNN s tím, že ty nejextrémnější představy o využití moci se u Trumpa začaly formovat až poté, co si začal vážně uvědomovat důsledky nástupu do úřadu.

Cohen v knize nicméně dodává, že Trump a lidé kolem něj byli před volbami v roce 2016 příliš chaotičtí na to, aby se spikli s ruskou vládou s cílem zajistit tak jeho vítězství ve volbách.

Opovržení Obamou

Zatímco k Putinovi vzhlížel, svým předchůdcem Barackem Obamou šéf Bílého domu hluboce opovrhoval, popisuje kniha bývalého Trumpova osobního právníka. Posedlý Obamou prý byl už před svým nástupem do úřadu. Zpochybňoval jeho místo narození i to, jak se dostal k diplomům prestižních univerzit.

Trumpovo pohrdání Obamou šlo tak daleko, že si Trump údajně najal představitele Obamy a natočil s ním video, v němž prvního afroamerického prezidenta USA „rituálně propustil z úřadu“. Jméno muže, který byl kvůli Trumpovi ochotný hrát falešného Obamu, kniha neuvádí a neupřesňuje ani datum tohoto incidentu. Objevuje se v ní ale fotografie, kde Trump sedí za stolem naproti Afroameričanovi, který má odznak americké vlajky v klopě saka, a na stole leží dvě knihy, na jedné z nich je Obamovo jméno.

Trumpův sexismus

Vedle rasistických poznámek si Trump podle Cohena liboval také v těch sexistických. Podle listu Wall Street Journal jeho bývalý právník v knize líčí, jak Trump ve své kanceláři „násilně líbal krásné ženy“ – když se mu snažily ucuknout, prostě je popadl za tváře a přitáhl si je k sobě.

Cohen v knize popisuje také okamžik, který se údajně odehrál v roce 2012 v Trumpově golfovém klubu v New Jersey. Trump ukázal na kurt, kde hrála tenis tehdy 15letá Cohenova dcera Samantha, a řekl: „Podívej se na ten zadek…Něco takového bych si zamiloval.“ Když mu Cohen sdělil, že má na mysli jeho dceru, Trump odpověděl: „Kdy začala být tahle sexy?“

Samotné Cohenově dceři pak Trump podle NBC News řekl: „Radši si dávej pozor, protože za pár let budu chodit s jednou z tvých kamarádek.“

Před soudem jsem se přiznal, abych do případu nezatáhl manželku, tvrdí Trumpův exprávník

Číst článek

Kdo je Michael Cohen?

S Donaldem Trumpem začal právník Michael Cohen spolupracovat v roce 2006. Byl nejen výkonným viceprezidentem jeho společnosti Trump Organization, ale také jeho poradcem a osobním právníkem. Po nástupu Trumpa do Bílého domu byl prezidentovi stále velmi loajální, postupem času se ale stal klíčovou postavou pro práci zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který se zabýval vazbami Trumpovy prezidentské kampaně na Rusko.

V současnosti si Cohen odpykává tříletý trest vězení, kromě bankovních podvodů a lhaní Kongresu o tom, co se dělo v Trumpově předvolební kampani v roce 2016, byl odsouzen také za daňové úniky. Jedním z provinění bylo zaplacení úplatku za mlčení dvěma ženám, pornoherečce Stormy Daniels a modelce Karen McDouhalové, s nimiž měl ženatý Trump údajně sexuální poměr. Ten to ale odmítá.

Cohen se už dříve omluvil za své kroky, za pomoci kterých Trumpovi pomohl dostat se k moci. Podle CNN ale v knize zpochybnil některé trestné činy, k nimž se dříve přiznal. Označuje se přitom za oběť „gangsterské taktiky“ federálních prokurátorů.

eku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme