Trump přinesl chaos, ale lidé zapomínají. Mezi republikány netoleruje disent, tvrdí novinář
Kamala Harrisová i Donald Trump udělali, co bylo v jejich silách, aby si zajistili alespoň minimální převahu nad protivníkem v prezidentském klání. Volební místnosti ve Spojených státech se teď postupně otevírají. „Drtivá většina průzkumů souhlasí, že je to strašně vyrovnané. Ale nemusí být,“ odhaduje pro Český rozhlas Plus americký novinář Jolyon Naegele, který strávil velkou část své kariéry v Evropě, řadu let také v Praze.
Letošní prezidentská kampaň v USA není bezprecedentní, míní Naegele. Situace je dost podobná jako před volbami v roce 2016 a 2020. „Vidíme podobná falešná obvinění, lži, pokusy ovlivňovat volby přes sociální sítě i pokusy ovlivňovat je ze strany některých cizích států včetně Ruské federace,“ vypočítává.
„Navíc třeba v roce 2016 sice předvolební průzkumy nevypadaly natolik vyrovnaně, ale nakonec to dopadlo úplně jinak než podle nich. Letos sice drtivá většina průzkumů souhlasí, že je to strašně vyrovnané, ale nemusí být,“ říká.
„Záleží, kdo skutečně hlasuje,“ pokračuje novinář. „Ať dálkově, či jde hodit volební listinu do uren. A kdo zůstane doma. Zdá se, že letos budou mít daleko silnější hlas než doposud ženy. Zvláštní hlas – nikoli v harmonii se svými manžely,“ popisuje důležitou voličskou skupinu.
„Nejen že je víc žen mezi voliči, ale mají daleko silnější preference pro Harrisovou a proti Trumpovi právě kvůli jeho minulosti, jeho chování, obzvlášť v posledních týdnech, i kvůli jeho výrokům. To odradí spoustu žen všech věkových kategorií, ať jsou republikánky, nebo demokratky,“ vysvětluje.
Trump bude 47. americkým prezidentem. Poslední pochyby šly stranou poté, co získal Wisconsin
Číst článek
Fenomén Donald Trump
Někdejší prezident Donald Trump má ale přesto podporu poloviny Američanů. Naegele za tím vidí několik důvodů. „Jednak různými způsoby dokázal převzít veškerou moc nad republikánskou stranou. Netoleruje disent. Jestli s ním někdo nesouhlasí, může odejít, anebo změnit názor,“ říká.
„Spousta předních republikánů před čtyřmi roky, po útoku na Kapitol 6. ledna 2021, prohlašovala, že s Trumpem už nebudou spolupracovat, že je cvok, že je neschopný a tak dále. Ale titíž lidé ho dneska podporují. Včetně současného kandidáta na viceprezidenta,“ dodává.
Hlavním trumfem je pro Trumpa problém Ameriky s inflací, usuzuje novinář. Exprezident tím oslovuje hlavně méně vzdělanou část populace.
„Nedomýšlejí a jenom opakují Trumpovo žvanění, jak bylo všechno lepší před čtyřmi roky. Zapomněli ale na strašnou společenskou situaci, na netoleranci, na chaos Donalda Trumpa,“ varuje Naegele.
Jak ovlivňuje americké prezidentské volby většinový systém? Jak hodnotí Naegele vztahy prezidentských kandidátů s médii? Proč volí letos tolik voličů předčasně? A hrozí Americe další útok na Kapitol? Poslechněte si celý pořad Interview Plus, moderuje Petr Dudek.