Trumpovi se v Číně dostalo nadstandardního přivítání. Média si od návštěvy slibují nové obchody

Americký prezident Donald Trump má za sebou další z jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Po středeční návštěvě Zakázaného města jej ve čtvrtek ještě čeká setkání na americké ambasádě s americkými občany nebo i oficiální státní večeře.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump na setkání se Si Ťin-pchingem v Pekingu

Donald Trump na setkání se Si Ťin-pchingem v Pekingu | Foto: Damir Sagolj | Zdroj: Reuters

Ve čtvrtek ráno skončilo jedno z jednání amerického prezidenta s jeho čínským protějškem. Šéf Bílého domu ho vyzval, aby se Peking více podílel na řešení situace se Severní Koreou. Čína by podle něj dokázala vyřešit zbrojení Pchjongjangu snadno a rychle.

Trump na návštěvě Japonska: KLDR ohrožuje svět, trpělivost s jejími provokacemi vypršela

Číst článek

Na ekonomickém fóru zase prezident Trump prohlásil, že neviní Peking z deficitu vzájemného obchodu. Právě velký dovoz z Číny je jedním z témat, o kterém se v souvislosti s Trumpovou návštěvou hodně mluví. Si Ťin-pching prohlásil, že Čína chce být více otevřená zahraničním společnostem a americkým firmám nabídl účast na projektu Nové hedvábné stezky. Fóra o této velké obchodní spolupráci se v květnu zúčastnila i Česká republika včetně prezidenta Miloše Zemana.

Televize CNBC od Trumpovy návštěvy v Číně očekává oznámení o velkých obchodech v řádu miliard amerických dolarů. Podle složení byznysmenů, kteří Trumpa doprovází, by mohlo jít o čínské nákupy amerických energií nebo potravin.

Neočekává se naopak, že by se americkému prezidentovi podařilo změnit postoj Číny k řešení situace v KLDR. Peking se hájí tím, že na Pchjongjang tlačí a dodržuje všechny sankce uvalené Spojené národy.

Tweety z Číny

Hned po příletu do Číny amerického prezidenta čekalo přivítání se všemi poctami. Hned pod schody z Air Force One na něj čekala nastoupená čestná stráž ale i skupina čínských dětí, které mávaly americkými a čínskými vlajkami. Britská BBC pocty připravené pro Trumpa hodnotí jako nadstandardní.

Ve středu se americký prezident nechal společně s první dámou provést Zakázaným městem, obrovským císařským palácem v Pekingu. Donald Trump za prohlídku poděkoval čínskému prezidentovi na Twitteru.

Právě Twitter s sebou nese v Číně určitou kontroverzi. Sociální síť patří mezi ty, které takzvaný Velký čínský firewall blokuje, stejně jako například Youtube, Facebook nebo Wikipedii.

Na otázku novinářů, jak se k tomu hodlá americký prezident postavit oznámil Bílý dům jen to, že Donald Trump bude Twitter používat podle vlastního uvážení. Spojené státy ale kvůli tomu musely podle serveru Business Insider do Číny přivézt speciální vybavení, které šéfovi Bílého domu pomůže omezení obejít.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme