Tunisko rozhodlo v parlamentních volbách. Podle odhadů těsně vedou islamisté před populisty

V parlamentních volbách v Tunisku vedou umírnění islamisté ze Strany obnovy se 17,9 procenty hlasů. Uvedla to v neděli agentura Reuters s odvoláním na povolební odhad výsledků zveřejněný ve státní televizi.

Tunis (Aktualizováno: 22:34 6. 10. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za Stranou obnovy těsně následují s 15,6 procenty hlasů největší soupeři z uskupení Srdce Tuniska mediálního magnáta Nabíla Karúího, přezdívaného tuniský Berlusconi. Srdce Tuniska se již několik let zaměřuje na téma chudoby, které v zemi zmítané ekonomickými problémy silně rezonuje.

Tuniský soud odmítl propustit prezidentského kandidáta z vazby. Čelí obvinění z finančních podvodů

Číst článek

Karúí také kandiduje na tuniského prezidenta. Dostal se do druhého kola voleb, které se uskuteční příští neděli 13. října. Pro podezření z daňových úniků a praní špinavých peněz přitom zůstává ve vyšetřovací vazbě. Hrozí, že pokud nebude do té doby propuštěn, napadne férovost hlasování u soudu.

Experti předpokládají složitá povolební vyjednávání. Strana obnovy totiž předem vyloučila spolupráci se Srdcem Tuniska a neshody panují i mezi menšími stranami. V novém parlamentu přitom zřejmě nebude mít nikdo výrazně navrch. Podle agentury Reuters tato nejistota vzbuzuje obavy, že rozhádaná politická scéna nebude schopna řešit ekonomické problémy.

Tunisané už potřetí volili svůj parlament ve svobodných volbách. Země zůstává jedinečným případem demokracie v arabském světě.

Nedělní hlasování nicméně provázela slabší účast voličů. Dosáhla 41,3 procenta, což je méně než před pěti lety a také méně než minulý měsíc při prvním kole prezidentských voleb. „Tunisané hlasují o změnách bez nadšení,“ napsala již dříve agentura AFP.

Podle agentur to svědčí o rozčarování a deziluzi poměry po revoluci z roku 2011, o odmítnutí současných elit, jakož i o nezájmu o hlasování bez jasného rozdělení politické scény.

„Po revoluci jsme byli všichni optimističtí a naše naděje byly vysoké. Ale naděje se nyní velmi snížila v důsledku katastrofálního výkonu vlád a parlamentu,“ řekla agentuře Reuters Basma, pracující v městských službách v Tunisu.

Zatímco prezident přímo řídí zahraniční a obrannou politiku, největší strana v parlamentu nominuje předsedu vlády, která utváří většinu domácí politiky.

mac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme