Turecko přerušuje obchod s Izraelem. Včetně vojenského partnerství
Turecko přerušuje veškeré styky s Izraelem, včetně obchodní výměny. Prohlásil to turecký premiér Recep Tajjip Erdogan. Zároveň upozornil, že Ankara bude vysílat více svých válečných lodí do východního Středomoří, tedy do blízkosti palestinské Gazy, kterou Izrael drží pod námořní blokádou. Nejnovější výroky tureckého politika ukazují na další zhoršení vztahů mezi oběma státy, které byly donedávna strategickými spojenci.
Turecko požaduje omluvu za zabití devíti svých občanů při loňském zásahu izraelské armády proti flotile plující do Gazy. Izrael se ale omluvit odmítá a Turci tím zdůvodňují přitvrzování svých postojů.
Do zítra mají Ankaru opustit vysocí izraelští diplomaté, včetně ambasadora a vojenského přidělence. Pokud dojde na Erdoganova slova, skončit by měly civilní i zbrojní obchody a vojenské partnerství.
O krizi v turecko-izraelských vztazích mluvila v Odpoledním Radiožurnálu spolupracovnice ČRo Julie Urbišová
Erdogan také řekl, že má Izrael počítat s tím, že se bude turecké námořnictvo mnohem častěji pohybovat ve vodách východního středomoří. To může být chápáno jako silná provokace z pozice Turecka, země s druhou největší armádou v rámci NATO.
Vojenská přítomnost Turecka ve středomoří by podle analytičky Pražského institutu bezpečnostních studií Ireny Kalhousové mohla potvrdit roli této země coby nové blízkovýchodní velmoci.
Otázkou prý ale je, jestli na to země politická má: „Co se týče této výhružky, myslím si, že může Turecko hodně narazit. To není jen o Izraeli, to je také třeba o Řecku a to už do toho vstupuje i například Evropská unie,“ upozorňuje Kalhousová.
Dnes novinářům premiér Erdogan také potvrdil, že zvažuje návštěvu Gazy. Vše se podle něj odvine od návštěvy Egypta, kam se chystá v polovině září. Návštěvou Gazy by chtěl Erdogan ukázat silnou podporu palestinskému státu a zároveň ukázat Izraeli, na čí straně teď Turecko je.
Analytička Pražského institutu bezpečnostních studií Irena Kalhousová mluvila k tématu izralesko-tureckého sporu v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu
Na adresu izraelských politiků poté turecký premiér uvedl, že se chovají jako ‚rozmazlení kluci‘.
Tichá válka přerostla diplomatickou hranici
Krize mezi oběma státy se dotýká už i běžných obyvatel a každodenního života. Během cestování se turisté obou zemí stěžují na šikanu na letištích a zdlouhavé kontroly. V Turecku navíc za poslední rok rapidně klesl počet izraelských turistů.
V Izraeli přibývá hlasů, že je v zájmu židovského státu krizi zastavit. Vyslovil se tak například ministr obrany Ehud Barak. Do hry už se vložili také Američané, kteří v konfliktu vidí hrozbu pro celý region.
Analytička Irena Kalhousová by celý spor proto také vůbec nepodceňovala: „Nejde jen o izraelsko-turecké vztahy, jde i o to, že Turecko přeformulovává svou politiku v regionu Blízkého východu, protože reaguje na arabské revoluce.“
Izraelské vládní zdroje mezitím odhadují, že v Turecku už ale stejně padlo strategické rozhodnutí někdejší spojenectví zcela ukončit. Partnerství s Tureckem je navíc pro Izrael podle Kalhousové velmi důležité a pro židovský stát jde tedy o velký problém.