Turecko se chystá na severu Iráku zaútočit na pozice kurdských rebelů
Turecko je připraveno zaútočit na pozice kurdských rebelů na severu Iráku bez ohledu na mínění mezinárodního společenství, prohlásil v televizním vystoupení turecký premiér Recep Tayyip Erdogan. Zároveň obvinil státy EU, že odmítají Turecku vydat členy Strany kurdských pracujících a umožňují tak financování PKK.
Do dvaceti kilometrů od irácké hranice je připravena armáda o síle více než 100 tisíc mužů, která je vyzbrojena 150 tanky a těžkým dělostřelectvem. V plné pohotovosti je také letectvo.
"Navzdory tomu si nemyslím, že by Turecko zaútočilo, mezinárodní společenství je proti. Ale pokud by k tomu došlo, mělo by to velký dopad nejen pro Kurdy žijící v této oblasti. Utrpělo by tím celé Turecko," řekl Českému rozhlasu poslanec Neumet Nezir Karabaš z kurdské strany DTP. Právě DTP jako jediná hlasovala v parlamentu proti vojenské invazi.
"Turecká vláda by si měla uvědomit, že 80 let potírá veškerá kurdská práva. Pokud neuzná postavení 14 milionové kurdské menšiny, PKK bude mít mezi obyvatelstvem stále podporu," myslí si Nezir Karabaš.
Vojenskou operaci proti separatistické Straně kurdských pracujících v severním Iráku nevyloučil také turecký ministr zahraničí Ali Babacan. V Íránu dnes jedná s tamními představiteli o postoji své země vůči zmíněnému konfliktu. Zároveň dodal, že pokud to bude nezbytné, tak Turecko zahájí ofenzívu proti kurdským povstalcům. Údajně se totiž postupně vyčerpávají diplomatické prostředky pro řešení krize.
Babacanova cesta do Teheránu je další etapou na turné, které minulý týden zahájil v Egyptě, Libanonu, Saúdské Arábii, Kuvajtu a Iráku. Předchází setkání, které se 2. a 3. listopadu uskuteční v Istanbulu a kterého se zúčastní i šéfka americké diplomacie Condoleeza Riceová.