Z konspirace proti Turecku jsou obviňovány západní země, líčí novinář situaci v zemi před volbami

V neděli se v Turecku uskuteční zřejmě nejdůležitější volby v dějinách země. Vzejde z nich prezident s nebývalými pravomocemi, které mu poskytne upravená ústava. Nový systém si Turci odhlasovali před více než rokem v referendu. Model se silným prezidentem prosazovala hlava státu Recep Tayyip Erdogan. Po nedělních prezidentských a parlamentních volbách tak už Turecko nebude mít premiéra.

Istanbul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na podporu opozičního tureckého prezidentského kandidáta Muharrema Inceho

Demonstrace na podporu opozičního tureckého prezidentského kandidáta Muharrema Inceho | Foto: Osman Orsal | Zdroj: Reuters

„S tím, jak turecká lira neustále ztrácí hodnotu vůči americkému dolaru nebo euru, se zvyšuje rozpočtový deficit, zvyšují se úrokové míry a to všechno způsobuje na lidi v každodenním životě tlak,“ řekl Radiožurnálu Murat Yetkin, šéfredaktor anglické verze tureckého deníku Hürriyet.

Přehrát

00:00 / 00:00

V nedělních volbách budou Turci rozhodovat o osudu své země. Více si poslechněte v reportáži Štěpána Macháčka.

Tvrdí, že ekonomika je ve volbách hlavním tématem a starostí Turků. Demokracie a svoboda jsou až na dalších místech. „Vláda se snaží lidem vysvětlovat, že za ekonomické problémy může spiknutí cizích mocností. A mnozí její stoupenci jí věří,“ popisuje Yetkin.

Především západní země jsou vládní Stranou spravedlnosti a rozvoje (AKP) vykreslovány jako nepřátelské. Hlavní opoziční kandidát na prezidenta Muharrem Ince sice slibuje narovnání vztahu s Evropskou unií, Turci ale už na vstup do evropského klubu rezignovali.

„Politici sice o Evropské unii trochu diskutují, ale lidé už ztrácejí naději. Evropská unie už nemá na Turecko páky. Obě strany si půjdou po svých, žádná ale nechce být tou, která ten vztah rozetne. Takže je to takové na vodě,“ dodává.

Plný stadion, hudba a stovky vlajek. Erdogan chce přesvědčit Turky v zahraničí, aby volili jeho stranu

Číst článek

Vláda Recepa Tayyipa Erdogana navíc z bývalých spojenců vytváří v očích Turků nepřátele. A kdo je tím nejhorším? „To se mění skoro každý den. Z konspirace proti Turecku jsou obecně obviňovány západní země, tedy Spojené státy a Evropa, ale zrovna dneska začalo Turecko se Spojenými státy spolupráci v syrském Mandbidži, takže dnes jsou pro nás Spojené státy fajn. Ale jak to bude zítra, to nikdy nevíme,“ říká šéfredaktor.

I po sedmi letech od začátku syrské občanské války jsou v tureckých volbách stále důležitým tématem tři až čtyři miliony syrských uprchlíků v Turecku. Opozice kritizuje hlavně agresivní politiku Erdoganovy vlády vůči Damašku.

„Podle řady opozičních stran bychom se měli nejdřív dohodnout se Sýrií, a až potom prosazovat návrat uprchlíku,“ uzavřel šéfredaktor tureckého deníku Hürriyet Daily News Murat Yetkin.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme