‚Obrovský zlomový bod‘. Erdogan se svou stranou nezískal klíčové radnice v Istanbulu a Ankaře
Lidová republikánská strana (CHP), největší opoziční strana v Turecku, zaznamenala nečekaně velké zisky v nedělních místních volbách. Ovládla klíčová města včetně Istanbulu a Ankary a posílila i v mnoha dalších provinciích, včetně tradičně konzervativních regionech jako Adiyaman na jihu Turecka. Vyplývá to z výsledků voleb po sečtení téměř všech hlasů, informovaly v pondělí agentury Reuters a AP.
Výsledky jsou nepříjemné pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který usiloval o znovuzískání kontroly nad městskými oblastmi. Podle pozorovatelů se ukazuje, že mu vyrostla silná politická konkurence.
V Istanbulu s velkým náskokem zvítězil stávající starosta největšího tureckého města Ekrem Imamoglu (CHP), který je nyní považován za Erdoganova hlavního politického soupeře. „Vyhráli jsme volby. Děkuji vám za podporu,“ řekl Imamoglu svým příznivcům.
Svou funkci uhájil také starosta Ankary Mansur Yavaş, a to dokonce s náskokem 25 procentních bodů před vyzyvatelem. „Ti, kteří byli přehlíženi, vyslali signál těm, kteří vládnou,“ řekl svým příznivcům Yavaş.
Dohromady CHP zvítězila ve 35 z 81 provinciích, včetně pěti nejlidnatějších měst, zatímco Erdoganova konzervativně islámská Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) uspěla ve 24 provinciích.
CHP získala dohromady 37,7 procenta hlasů, zatímco AKP 35,5 procenta. Volební účast přitom dosáhla 78 procent. Podle agentury AP jde o největší volební vítězství CHP od doby, kdy se Erdogan před dvěma desetiletími chopil moci.
‚Signál pro vládu‘
Šéf CHP Özgür Özel k výsledkům komunálních voleb poznamenal, že voliči vyslali vládě důležitý signál. „Otevřeli dveře nové atmosféře v politice,“ prohlásil šéf strany. Podle něj voliči odměnili dobrou práci starostů CHP v největších tureckých městech, která dobře vedli i bez podpory centrální vlády.
Turecko vzpomíná na oběti loňského zemětřesení. Na politiky při projevu někteří lidé pískali
Číst článek
Erdogan se podle agentury AFP „vrhnul celou svou váhou“ do předvolební kampaně. Prezidentovi, který v politice začínal jako istanbulský starosta, velmi záleželo na tom, aby AKP znovu získala radnici v největším tureckém městě, kde žije 16 milionů lidí a které tvoří 30 procent tureckého HDP.
Strana spravedlnosti a rozvoje o radnici přišla v roce 2019, kdy jejího kandidáta porazil v řádných i opakovaných volbách právě Imamoglu.
Erdogan už v neděli večer v proslovu z balkonu prezidentského paláce přiznal porážku a slíbil, že jeho strana se na základě tohoto vzkazu od občanů podrobí odvážné sebekritické analýze. „Bohužel, devět měsíců po našem vítězství ve volbách (prezidentských a parlamentních) z 28. května jsme v testu lokálních voleb nedokázali získat výsledek, který jsme chtěli,“ připustil prezident. „Napravíme své chyby a odstraníme své nedostatky,“ dodal a slíbil pokračovat v hospodářském programu zaměřeném na boj proti inflaci.
Jedna z nejtěžších porážek
Podle politického analytika Merta Arslanalpa je výsledek voleb pro Erdogana jedna z nejtěžších volebních porážek od vstupu do celostátní politiky před více než 20 lety, píše agentura Reuters. Podle dalších pozorovatelů může mít Imamoglu po hlasování prezidentské ambice.
V Istanbulu se otevře další mešita. Původně byzantský chrám byl posledních osmdesát let muzeem
Číst článek
Nedělní volby byly vnímány jako barometr Erdoganovy popularity v době, kdy chtěl získat zpět kontrolu nad nejdůležitějšími městskými oblastmi, které před pěti lety ovládla opozice.
Už vítězství CHP v Ankaře a Istanbulu v roce 2019 otřáslo Erdoganovou aurou neporazitelnosti, napsala AP.
Podle Reuters se 53letý znovuzvolený starosta Istanbulu Ekrem Imamoglu ukazuje být hlavním vyzyvatelem Erdoganovy vlády. V některých ohledech přitom kráčí v jeho stopách.
Také Erdogan byl v 90. letech istanbulským starostou, oba pocházejí z oblasti východního Černomoří a oba v mládí hrávali fotbal.
Imamoglu je po nedělních volbách mnoha analytiky vnímán jako možný budoucí turecký prezident, píše Reuters. „Je to obrovský zlomový bod,“ cituje agentura AP politoložku Sedu Demiralpovou z istanbulské univerzity Isik. Voliči podle ní vzkázali, že s vládou AKP nejsou spokojeni.