Turecko výrazně omezilo diplomatické styky s Izraelem

Turecko výrazně snížilo vzájemné diplomatické zastoupení s Izraelem. Ankara tak reaguje na skutečnost, že se Izrael odmítl omluvit za loňský krvavý zásah proti mezinárodní flotile plující do palestinské Gazy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu

Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu | Zdroj: Reuters

Vyšetřovatelé OSN došli k závěru, že Izrael při zásahu v mezinárodních vodách použil nepřiměřenou sílu. Izraelští vojáci loni v květnu na lodi Mavi Marmara zastřelili 9 Turků. Podle OSN k tomu jeruzalémská vláda nepodala žádné obstojné vysvětlení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vztazích Turecka a Izraele mluvil na Rádiu Česko zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Turecko už dříve varovalo, že pokud se Izrael neomluví, sáhne Ankara k sankcím. Teď turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu oznámil detaily: pozastavení dohod o vojenské spolupráci a snížení vzájemného zastoupení na úroveň druhého tajemníka ambasády.

Panel OSN vedený Geoffreyem Palmerem potvrdil postoj Ankary, že Izraelci postupovali při obsazování lodí nadmíru násilně. Vyšetřovatelé ale dali Izraeli zapravdu v tom, že má právo prosazovat námořní blokádu Gazy, aby tam neproudily zbraně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Diplomatickou roztržku mezi Tureckem a Izraelem vysvětlil v Ozvěnách dne blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Břetislav Tureček

Tuto část dokumentu však Ankara odmítla a izraelskou blokádu prý nadále považuje za ilegální.

Načasování tureckých akcí proti Izraeli úzce souvisí se zprávou OSN. Měla být totiž zveřejněna již několikrát, vždy byla ale odložena na žádost jak Izraele, tak Turecka. Izrael dokonce žádal o několikaměsíční odklad z vnitropolitických důvodů, Turci ale byli proti. Moderátorem sporu se staly Spojené státy, které chtěly přimět Izrael k omluvě. Izrael se ale omluvit odmítl.

Podle bývalého českého velvyslance v Turecku Tomáše Laně znamená celý incident zhoršení vztahů, mohlo by být ale hůře. Nejhorším diplomatickým krokem je podle něj rozvázání diplomatických styků. K tomu ale nedošlo.

Izrael navíc po pádu režimu Husního Mubaraka v Egyptě potřebuje silného spojence, a tak je Turecko v silové pozici. Podle Tomáše Laněho jde ale i o upevňování turecké pozice doma v souvislosti s vlivem politického islámu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V pořadu Stalo se dnes narušené vztahy Turecka a Izraele komentoval bývalý český velvyslanec v Izraeli Tomáš Laně

"Už když došlo k útoku na humanitární konvoj lodi Marmara, tak to Turecko využilo velmi populisticky do vlastních řad. Mezitím byly v Turecku volby, které vládnoucí strana vyhrála s ještě větším rozdílem. Zároveň to ukazuje rostoucí regionální sebevědomí Turecka," řekl v pořadu Stalo se dnes.

Ankara ale stále velmi stojí o spojenectví se západem. Dokazuje to fakt, že by na území Turecka měl do konce roku vzniknout americký radar, který bude součástí protiraketového systému Severoatlantické aliance (NATO). Turecko je věrným spojencem NATO a podle Laněho dokazuje zejména svojí angažovaností v Afghánistánu a v boji proti terorismu.

Spojené státy jsou pro Turecko důležitým politickým partnerem, Evropská unie zase hospodářským. Jak ale dodal Laně, nechce být Turecko na nikom závislé:

"Nechce být přívěskem EU ve smyslu politickém a hospodářském, a chce hrát vlastní úlohu založenou na původní velikosti státu, který v podstatě nikdy nebyl poražen a nikdy se nedostal do područí jiné velmoci."

Břetislav Tureček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme