Týden po volbách požadují libyjští islamisté zavedení práva šaría
Libyjské volby, které se konaly minulou sobotu, společnost moc nesjednotily. Rozpory mezi radikálními a umírněnými islamisty se naopak spíš prohloubily. Jedni chtějí zavést islámské právo a druzí pokukují spíš po Západu.
Na hlavní tepně v Benghází zastavují příslušníci islámských hnutí auta a snaží se řidičům ukázat své transparenty. Na nich mají zformulovány své požadavky s vizí budoucího státu, který má být založený přísně na islámském právu.
„Obáváme se, že liberální vláda nezavede islámské právo šaría. Do vlády a do parlamentu se dostali lidé, kteří se starají jen o vlastní kapsu a nedbají o principy islámského práva,“ říká organizátor protestu Mohammad.
Bývalý premiér a šéf nejsilnější aliance národních sil Mahmúd Džibríl ovšem slibuje, že příští Libye bude založena na islámském právu.
„Šaría bude jen jedním ze zdrojů práva. S tím my nesouhlasíme – podle koránu se máme držet jen jednoho práva, daného Bohem. Všechno, co je proti šaríi, musí pryč,“ žádá Džibríl.
Otázky to budí například u aut a dopravních předpisů, se kterými korán jaksi nepočítal.
„Předpisy, které nejdou proti islámskému právu, se mohou stát jeho součástí nebo dodatkem. To platí pro semafory, parkování a spoustu dalších věcí. Zdaleka ne všechno současné je proti šaríi,“ vysvětluje.
„Ženy nesmí chodit bez šátku, bez manžela nesmí jet do zahraničí a je nemyslitelné, aby měly milence,“ popisuje Mohammed, jak si představuje postavení žen ve společnosti.
Přímo naproti stojí stan, který je jakýmsi vzpomínkovým centrem na generála Fattáha Juníse. To je úplně opačný tábor lidí volících bývalého premiéra Mahmúda Džibríla, kteří s radikálními islamisty zásadně nesouhlasí.
Jejich generál Junís byl po revoluci zavražděn a předpokládá se, že to byli právě islamisté, které předtím tvrdě potíral. Podle místních jsou to proudy financované z Kataru, které nepřinesou nic dobrého.
Zatím se zdá, že ve volbách přesně týdnem si Libyjci vybrali spíš západní variantu – spolupráci s Amerikou, Francií nebo Británií. Významná část společnosti ale požaduje návrat ke kořenům islámu. Koexistence těchto dvou proudů nebude jednoduchá.