„Proti islamistické teroristické propagandě a nenávisti vůči Židům tvrdě postupujeme. Kdo chce chalífát, je v Německu na špatné adrese,“ napsala spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová.
Íránskému režimu se navzdory stále tvrdším opatřením nedaří zkrotit protesty, které trvají už sedm týdnů. Veřejné procesy mají sloužit jako odstrašující prostředky.
„Prý pro mravnostní policii pracujeme proto, že tím chráníme ženy. Pokud se totiž nebudou vhodně oblékat, mohou svým vzezřením vyprovokovat muže a ti jim můžou ublížit,“ říká člen mravnostní policie.
Konec dvacetiletého angažmá amerických vojsk a jejich spojenců v Afghánistánu přesně před rokem vystřídala vláda hnutí Tálibán. Co přinesla za změny, analyzuje server iROZHLAS.cz.
Za předchozí vlády Tálibánu v 90. letech byly v Afghánistánu zakázány všechny hudební formy s výjimkou náboženských zpěvů. Podle islamistů mohly vyvolávat v lidech nečisté myšlenky.
Přechodná vláda, která řídí zemi od loňského roku, kdy byl svržen autokratický vládce Umar Bašír, přislíbila vést Súdán k demokracii, ukončit diskriminaci a uzavřít mír s povstalci.
11:11
Bandar Seri Begawan (Brunej)||Filip Titlbach|Zprávy ze světa|Exkluzivně
„Zavádění tvrdších náboženských pravidel může podporovat rozšíření homofobie. To je to, co se tu opravdu děje, a to, kvůli čemu je stále těžší být veřejností přijat a žít otevřeně,“ říká Khairul.
19letá Núra Husejnová se před nechtěným sňatkem pokusila utéct, rodina ji však provdala lstí. Dívka se hájí, že zabila v sebeobraně. Mezinárodní kampaň nazývá Husejnovou obětí a žádá pro ni milost.
Indonéská policie zadržela čtyři lidi, které podezírá z homosexuálního styku. Pokud je soud uzná vinnými, hrozí jim až 100 ran holí. Ochránci lidských práv vyzvali úřady, aby je neprodleně propustily.
Lidskoprávní organizace Human Rights Watch ve středu vyzvala indonéského prezidenta Joka Widoda, aby ukončil „barbarské tresty" za porušování islámského práva šaría.
Angela Merkelová bude šéfkou Křesťanskodemokratické unie (CDU) i v příštích dvou letech. Na stranickém sjezdu v německém Essenu získala téměř 90 procent hlasů. Delegáty mimo jiné oslovila svým projevem, v němž se vyjádřila pro zákaz úplného zahalování obličeje.
V indonéském Acehu začne platit zákon trestající homosexualitu. Indonésie je nejlidnatější muslimskou zemí světa, na většině území ale převládá umírněná forma tohoto náboženství. V provincii Aceh však platí právo šaría, které tvrdě postihuje nevhodné chování na veřejnosti a nově i homosexualitu.
Vlasy skrývají v šátku, chodí do londýnské mešity, jejich manželé pocházejí z Pákistánu a Palestiny, ale na děti mluví česky. Konvertitky Míšu s Katkou hluboce zasáhlo nedávné krveprolití v Paříži. České muslimky žijící dlouhodobě v britské metropoli se bojí nové vlny islamofobie. Zatímco v Británii se cítí bezpečně, v Česku už zažily několik nepříjemností, včetně fyzického napadení.
Egyptští islamisté svolali demonstrace za zavedení islámského práva šaría v zemi. Pod heslem Povstání muslimské mládeže mají vypuknout po velké polední modlitbě. Podporu demonstracím oznámilo i radikální hnutí Muslimské bratrstvo. Po měsících malých protivládních protestů teď rostou obavy z nových velkých střetů mezi policií a demonstranty.
Navzdory mezinárodnímu tlaku byla v Íránu popravena mladá žena usvědčená z vraždy muže, který se ji před několika lety pokusil znásilnit. 26leté Rejhany Džabbaríové se přitom zastala řada zahraničních politiků i organizací na ochranu lidských práv. Ohledně jejího případu totiž panovaly pochybnosti.
Poté, co soud zrušil trest smrti, který Meriam Ibrahim Ishagovou čekal kvůli jejímu odklonu od islámu ke křesťanství, nemohla 27letá lékařka odletět ze země. Údajně totiž padělala své cestovní doklady. Teď už jí ale Súdán platný pas vydal.
V americkém Beverly Hills se rozhořel konflikt, ve kterém se střetávají luxusní hotely, brunejská vláda a islámské právo šaría. Hollywoodské hvězdy pobouřilo zavádění zpřísněných zákonů v Bruneji, které mají trestat smrtí nevěru a homosexualitu. Celebrity proto vyzývají k bojkotu hotelů, které v Beverly Hills patří brunejské vládě.
Islámské právo šaría se poprvé, byť okrajově, dostane do britského právního řádu. Ostrovní advokáti mají dostat svolení s jeho používáním při sepisování poslední vůle. Informaci přinesl britský Daily Telegraph.
Uprostřed egyptského násilí mezi policií a stoupenci Muslimského bratrstva pokračuje vláda premiéra Biblávího ve státotvorných krocích. Svůj první návrh nové ústavy už vypracovala komise ústavně právních odborníků. Jak bude schvalování probíhat dál, to záleží na vývoji situace v zemi.
Na hlavním káhirském náměstí Tahrír demonstrovaly tisíce egyptských stoupenců islámského práva šaría. Požadovali, aby bylo náboženské právo základem nové egyptské ústavy a aby se v Egyptě důsledně uplatňovaly všechny islámské předpisy. Islamisté vyšli do ulic také v dalších egyptských městech.
V egyptské Káhiře se chystá mohutná demonstrace na podporu islámského práva šaría. Shromáždění svolaly radikálně islamistické strany a hnutí, takzvaní salafisté. Demonstranti budou požadovat ukotvení islámské šaríy jako jediného zdroje zákonodárství v právě dokončované egyptské ústavě.
Libyjské volby, které se konaly minulou sobotu, společnost moc nesjednotily. Rozpory mezi radikálními a umírněnými islamisty se naopak spíš prohloubily. Jedni chtějí zavést islámské právo a druzí pokukují spíš po Západu.
Násilnosti v Nigérii pokračují. Islamisti v severovýchodní části země za několik posledních dní zabili desítky křesťanů. Členové sekty Boko Haram na ně útočí přímo v kostelech během bohoslužeb. Křesťané už radikálním muslimům slíbili odvetu.
Nigérie se potýká s přibývajícími útoky proti věřícím. Střelba v kostele ve městě Yola na severovýchodě země si v pátek večer vyžádala nejméně 8 obětí. Tamtéž zemřelo při jiném útoku o několik hodin dříve 17 lidí.
Situace v Libyi má zatím stále daleko ke klidu. Arabské televize před několika dny informovaly, že v přístavu Zavíja došlo k bojům mezi znepřátelenými klany. Při přestřelkách v této ropné oblasti zemřelo nejméně třináct lidí. Obě strany podle agenturních zpráv bojovaly o základnu, které dříve velel syn Muamara Kaddáfího Chámi, a zbraně v ní uložené.