Obvinění z podvodu a praní špinavých peněz. Ukrajina poslala do vazby oligarchu Kolomojského
Ukrajinský soud v sobotu uvalil dvouměsíční vazbu s možností kauce ve výši 509 milionů hřiven (přes 306 milionů korun) na kontroverzního ukrajinského miliardáře Ihora Kolomojského, kterému do loňského listopadu zčásti patřily ropné firmy Ukrnafta a Ukrtatnafta, uvedla agentura Reuters. List Kyiv Independent dříve informoval o tom, že Kolomojskyj byl v sobotu obviněn z podvodu a praní špinavých peněz.
Deník Ukrainska pravda uvedl, že podnikateli byl v sobotu během domovní prohlídky předán dokument, podle kterého je oficiálně podezřelý z několika trestných činů.
„Ihor Kolomojskyj legalizoval více než půl miliardy hřiven (300 milionů Kč) jejich převodem do zahraničí s využitím bankovních institucí pod jeho kontrolou,“ sdělila Služba bezpečnosti Ukrajiny, hlavní civilní kontrarozvědka státu.
Ukrajinská prokuratura dříve uvedla, že bude žádat uvalení vazby na Kolomojského s kaucí ve výši odhadovaných škod. Deník Ukrainska pravda uvedl, že soudce nařídil vzít Kolomojského do vazby hned v soudní síni.
Korupce ani zrada nebudou na Ukrajině tolerovány, varoval prezident Zelenskyj
Číst článek
Obhájci řekli, že Kolomojskyj se proti rozsudku odvolá, za své propuštění ale kauci nesloží, uvedlo rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda.
Vyvlastněné podniky
Ukrajinská kontrarozvědka provedla prohlídku v domě Kolomojského v Dnipru již letos v únoru. Média tehdy psala, že se vyšetřování týká podvodů spojených s firmami Ukrnafta a Ukrtatnafta, které patří k největším těžařům a zpracovatelům ropy v zemi.
Ukrajina loni vyvlastnila část miliardářových podniků, včetně ropných společností zapletených do údajných machinací. Řízení vyvlastněných firem přešlo na ministerstvo obrany.
Služba bezpečnosti Ukrajiny v únoru uvedla, že ve zmíněných společnostech odhalila rozsáhlé zpronevěry - manažeři z obou firem podle ní vytunelovali asi 40 miliard hřiven (asi 24,3 miliardy Kč). Poukázala také na rozsáhlé daňové úniky či neplacení cla.
Podle listu Kyiv Independent je miliardář Kolomojskyj vyšetřován také v Británii, ve Spojených státech a v Izraeli. Na Ukrajině se již dříve dostal do konfliktu s vládou kvůli zestátnění své banky PrivatBank.
Lidé v Zelenského stínu? ‚Stojí za ním lidé různých kvalit a morálních profilů,‘ upozorňuje ukrajinista
Číst článek
Ústav, největší na Ukrajině, byl podle Kyjeva zestátněním zachráněn před bankrotem, což Kolomojskyj popřel. V roce 2015 přišel Kolomojskyj po konfliktu s kyjevskou vládou o post dněpropetrovského gubernátora.
Zelenského spojenec
Někdejší soupeř nynějšího ukrajinského prezidenta ve volbách Petro Porošenko svého času označoval Volodymyra Zelenského za Kolomojského loutku. Než Zelenskyj získal prezidentský úřad, proslavil se jako komik a hrál roli prezidenta v pořadu vysílaném na televizním kanálu vlastněném Kolomojským.
Oligarcha také podpořil jeho zvolení do úřadu v roce 2019. Zelenskyj ale jakoukoliv závislost na penězích jednoho z nejbohatších Ukrajinců popíral.
Zelenskyj v sobotu v narážce na soudní řízení proti Kolomojskému poděkoval orgánům činným v trestním řízení za jejich odhodlání dotáhnout vleklé případy do konce, uvedl Reuters.
„Děkuji ukrajinským orgánům činným v trestním řízení za jejich odhodlání dovést ke spravedlivému výsledku každý z případů, které byly po desetiletí brzděny,“ uvedl Zelenskyj ve svém večerním videoposelství.
O Kolomojském se mluvilo i v souvislosti s plukem Azov, který za nynější války Ukrajiny s Ruskem proslul obranou města Mariupol. Podle časopisu The Algemeiner i dalších médií Kolomojskyj Azov zpočátku financoval.
Boj proti korupci
Postup proti Kolomojskému přichází v době, kdy se Kyjev snaží ukázat pokrok během válečného potírání korupce.
Podnikatel je považován za jednoho z oligarchů, kteří po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 nashromáždili obrovské průmyslové bohatství a mají obrovský politický a ekonomický vliv. Před ruskou invazí se Zelenskyj a jeho administrativa snažili tento vliv omezit legislativou, která vyžadovala, aby se registrovali a drželi se mimo politiku.
Válka oslabila jejich moc, protože na východě a jihu země byla zničena jejich lukrativní průmyslová aktiva a televizní kanály vysílaly centralizované válečné vysílání.
Během války Zelenskyj zdůrazňuje potírání korupce na Ukrajině, která podala žádost o vstup do Evropské unie. Doufá, že získá desítky miliard dolarů na pomoc při obnově země po 18 měsících války, jejíž konec je v nedohlednu. Západní vlády nebudou chtít nalévat finanční prostředky na obnovu země, pokud si budou myslet, že na tom bohatnou oligarchové, podotkl Reuters.