Ukrajina zrušila zákaz pohybu mužů v branném věku, nařízení plánuje přepracovat

Generální štáb ukrajinské armády zrušil nařízení, které zakazovalo mužům v branném věku opouštět bez povolení místo bydliště. Informoval o tom náčelník ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj s tím, že armáda pravidla přepracuje. Oznámení o omezení pohybu některých osob vyvolalo vlnu kritiky. Prezident Volodymyr Zelenskyj si stěžoval, že s ním armáda tento krok nekonzultovala, odmítl však, že by měl s vojenskými veliteli neshody.

Sledovali jsme online Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci v Doněcké oblasti

Ukrajinští vojáci v Doněcké oblasti | Zdroj: Reuters

Generální štáb v úterý oznámil, že mužům ve věku od 18 do 60 let zakázal opouštět bydliště bez zvláštního povolení příslušného vojenského úřadu. Odvolával se přitom na zákon z roku 1992, který tento krok předpokládá v době válečného stavu.

Ukrajinské armádě se podle generálního štábu podařilo odrazit ruský útok u Slovjansku

Číst článek

Ten na Ukrajině platí od začátku ruské invaze. Později vydala armáda upřesnění, podle nějž muži v branném věku nebudou smět bez povolení přejíždět pouze hranice oblastí.

Podle Zalužného nařízení nemělo za cíl omezit práva a svobody občanů, jeho podoba ale vedla „k četným manipulacím a nesprávnému výkladu“, což se stalo „základem pro diskreditaci armády a vojenskopolitického velení“.

Armáda se proto rozhodla nařízení přepracovat. Jeho nová verze bude podle Zalužného v souladu s novými zákony a dalšími právními normami. Generál však současně uvedl, že nynější právní rámec armádě neposkytuje „účinné mobilizační mechanismy“.

Ruská Duma podpořila opatření pro armádu. Ukrajina zakázala mužům opustit bez svolení bydliště

Číst článek

Během krátké doby po jeho zveřejnění komentovaly nařízení na sociálních sítích stovky rozhořčených Ukrajinců a někteří nařkli ministerstvo obrany z „idiocie“, uvedla agentura DPA. Opatření by podle nich podpořilo korupci na okresních vojenských úřadech. Další dávali najevo obavy z ještě většího hospodářského chaosu.

Zelenskyj, jemuž ústava svěřuje funkci vrchního velitele ozbrojených sil, veřejnosti slíbil, že na věc dohlédne, a požádal armádu, aby napříště podobné kroky nepodnikala bez jeho vědomí.

Spor vyvolal spekulace, nakolik jsou prezident a obecně političtí představitelé informováni o dění v armádě a do jaké míry mají vliv na její rozhodování.

Prezident jakékoliv spory s armádním velením popřel. „Jsme ve válce a musíme pracovat jako tým. Tak i pracujeme. Pokud jsou nějaké neshody, je třeba napravit chyby, které jsou myslím drobné ve srovnání s jednotou, kterou ukazuje náš stát, ukrajinský lid, naše armáda,“ citoval Zelenského server RBK-Ukrajina. „Chyby je třeba napravit, to je vše,“ dodal.

bko, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme