Ukrajinský premiér podal demisi, prezident ji zváží. Hončaruk je ve funkci od loňského srpna

Předseda ukrajinské vlády Oleksij Hončaruk v pátek na facebooku oznámil demisi. Úřad prezidenta Volodymyra Zelenského následně sdělil, že hlava státu rezignaci zváží, informovala ukrajinská média. V pozadí rezignace zřejmě stojí nahrávky, v nichž se premiér nelichotivě vyjadřuje o prezidentovi. Pětatřicetiletý Hončaruk je ve funkci od loňského srpna, nominoval ho do ní Zelenskyj.

Kyjev (Aktualizováno: 15:00 17. 1. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový ukrajinský premiér Oleksij Hončaruk

Pětatřicetiletý Oleksij Hončaruk je ve funkci od loňského srpna (ilustrační foto) | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

„Abych se vyhnul jakýmkoli pochybnostem o našem respektu a důvěře k prezidentovi, napsal jsem prohlášení o rezignaci a předal prezidentovi s právem předložit je parlamentu,“ napsal Hončaruk ve svém sdělení. O loni zvoleném prezidentu Zelenském uvedl, že je pro něj příkladem transparentnosti a slušnosti.

Novým ukrajinským premiérem bude Oleksij Hončaruk. Do čela parlamentu ho navrhl Zelenskyj

Číst článek

Na otázku agentury Reuters, zda je opravdu připraven ze své funkce odejít, premiér později řekl, že by se neměly dělat „ukvapené závěry“. Ujistil, že skutečnost, že podal demisi, nebude mít dopad na ekonomické reformy a spolupráci Ukrajiny s Mezinárodním měnovým fondem.

Hončaruk odmítl říci, zda dopisem s rezignací chtěl otestovat, zda má prezidentovu důvěru. „Neukazuje to přání předsedy vlády odstoupit, ale spíše snahu udržet se ve funkci,“ poznamenal k tomu podle Reuters kyjevský analytik Volodymyr Fesenko.

V posledních dnech se na internetovém serveru YouTube objevilo několik nahrávek pořízených při schůzkách Hončaruka s ministrem financí, šéfem ukrajinské centrální banky a dalšími vysoce postavenými státními činiteli.

Primitivní představy

Na nich člověk, jehož hlas se nápadně podobá Hončarukovu, tvrdí, že Zelenskyj má primitivní, mlhavé představy o ekonomice. Procesy v ekonomice je mu prý třeba vysvětlovat na příkladu „nákladů na bramborový salát“.

Zelenskyj je bývalý komediální herec bez politických zkušeností. Hlavou státu se stal při loňských prezidentských volbách díky velkému hněvu veřejnosti nad korupcí v nejvyšších kruzích.

Sám sebe Hončaruk nazval „ekonomickým laikem“. Později se bránil, že nejmenované „vlivné skupiny“ kompilaci částí nahrávek ze schůzek vlády sestavily tak, aby to vypadalo, že prezidenta nerespektuje. „To není pravda,“ ujišťoval premiér.

‚Schůzka se Zelenským byla užitečná‘ řekl Putin. Poprvé se setkali a řešili konflikt na Ukrajině

Číst článek

Úřad prezidenta potvrdil, že Hončarukovu demisi dostal. „Hlava státu uvedené prohlášení zváží. Výsledek pak úřad prezidenta Ukrajiny oznámí samostatně,“ citovala média ze stručné informace.

O žádosti by pak ještě musel hlasovat parlament, a zda by se pro odchod Hončaruka vyslovila většina poslanců, není jasné, napsala agentura DPA.

Podle názoru některých analytiků prezident zřejmě nabídnutou rezignaci nepřijme. Je totiž otázkou, zda by se některý z věrohodných reformátorů odhodlal po úniku dotyčných nahrávek ze zasedání vlády s činiteli ukrajinské centrální banky nastoupit na místo upřímně hovořícího Hončaruka.

Zelenskyj v pátek podle ukrajinských médií nařídil vyšetřujícím orgánům, aby vypátraly, kdo je odpovědný za zveřejnění dotyčných tajných nahrávek z jednání u předsedy vlády. Zároveň chce, aby také zjistily, kdo se tohoto setkání zúčastnil.

Oleksij Hončaruk

  • Vicekancléřem ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského byl vystudovaný právník Oleksij Honačaruk jmenován minulý rok v květnu. V týmu Zelenského má na starost hospodářství a zahraniční vztahy.
  • Do svého jmenování vicekancléřem byl od roku 2015 šéfem analytického Úřadu pro efektivní regulaci.
  • V roce 2014 kandidoval do parlamentu za malou stranu Síla lidu, která obdržela pouhých 0,1 procenta hlasu. V roce 2015 byl krátce poradcem ministra pro ekologii a přírodní zdroje a pracoval například i na ministerstvu pro místní rozvoj.
  • Hončaruk vystudoval práva na soukromé Mezioblastní akademii personálního managementu (MAUP), která má kontroverzní pověst. V roce 2005 na ní získal čestný doktorát bývalý vůdce americké rasistické organizace Ku Klux Klan David Duke, který v minulosti nechvalně proslul svými výroky popírajícími holokaust. Hončaruk rovněž vystudoval Národní akademii státní správy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme