Na Facebook a Twitter se snesla kritika. Sociální sítě se snažily blokovat článek o synovi Joea Bidena

Provozovatelé sociálních sítí Facebook a Twitter se setkali s kritikou za snahu blokovat článek New York Post o synovi prezidentského kandidáta Demokratické strany Joeu Bidenovi a jeho údajných aktivitách na Ukrajině. Postup obou platforem je podle serveru BBC nestandardní, podle serveru The Intercept obě média překročila pomyslnou hranici, a podle reportéra listu Los Angeles Times tím sama sebe postavila do situace, z níž nemohou vyjít vítězně.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joe Biden ještě jako viceprezident USA a jeho syn Hunter Biden v roce 2009

Hunter Biden se svým otcem Joeem na archivním snímku | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Kontroverze kolem postupu Twitteru a Facebooku se objevily krátce poté, co podvýbor americké Sněmovny reprezentantů dokončil zprávu o tržní síle Facebooku a dalších tří velkých technologických firem.

Podvýbor dospěl ve svém vyšetřování k závěru, že Facebook i další vykazují monopolní chování. Nejasně vysvětlené kroky kolem článku New York Post by tak mohly být dalším důvodem k tomu, aby Facebook byl nucen se rozdělit.

5:04

Sociální sítě Facebook i Twiter smazaly nebo zablokovaly Trumpovy výroky o covidu a chřipce

Číst článek

Bulvární, pravicově zaměřený New York Post patřící australskému magnátovi Rupertu Mudrochovi je jedním z nejčtenějších amerických deníků. Na základě nejasných informací tento týden napsal, že má důkazy o tom, jak Bidenův syn Hunter využíval vlivu svého otce na Ukrajině a inkasoval za to vysoké částky.

Nestandardní postup

Právě tyto nejasnosti se pro Twitter a Facebook staly důvodem, proč na svých platformách článek omezily, respektive úplně zablokovaly. Twitter svůj krok zdůvodnil tím, že v článku jsou informace získané hackerským způsobem, zatímco Facebook argumentoval tím, že takové informace musí nejprve ověřit.

Jak ale napsal server BBC, ani jeden postup není standardní. Facebook i Twitter po kritice svá vlastní pravidla pro postup v takových případech už za několik hodin upravily, čímž si podle serveru The Intercept ale ještě více uškodily.

V USA chtějí omezit monopolní sílu firem jako Amazon, Apple, Google a Facebook

Číst článek

„Téměř okamžitě po zveřejnění začali novináři naklonění Bidenovi vytvářet ovzduší krajního nepřátelství a opovržení vůči článku v New York Post, a dali jasně najevo, že pokud nějaký novinář článek byť jen zmíní, dočká se útoku,“ tvrdí novinář Glenn Greenwald na serveru The Intercept, který současně ale článek kritizoval. Podle něj jsou mnozí zaměstnanci Facebooku a Twitteru stoupenci demokratů.

Reportér listu The Los Angeles Times Matt Pearce uznává, že k článku v New York Post je nutné přistupovat obezřetně, ani to ale podle něj nedává Facebooku a Twitteru právo stavět se do role arbitra, který bude určovat, co lidé mohou číst, a co ne. „Když Facebook omezí distribuci, je to trochu jako když firma, která vlastní auta na distribuci novin, se rozhodne ty noviny nedoručit jen proto, že se jí nelíbil článek v těch novinách. Edituje snad noviny dopravní firma? Jak se zdá, tak už ano,“ myslí si Pearce.

Facebook ohlásil omezení před americkými volbami. Týkat se budou politických reklam a přeposílání zpráv

Číst článek

The Intercept píše, že i když Twitter má ve svých pravidlech jasně formulované důvody blokovat příspěvky s protiprávně získaným obsahem, na článek v New York Post to lze podle serveru vztáhnout jen těžko. Pokud by totiž Twitter svá pravidla uplatňoval konzistentně, musel by smazat kvanta dalších příspěvků. Například i ty, která se týkají daňových přiznání prezidenta Donalda Trumpa, jak je začal zveřejňovat The New York Times, myslí si Greenwald.

A nehledě na to, že i novinářsky nejcennější kauzy posledních let, jako je WikiLeaks, Panama Papers, informace od bývalého spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena a mnoho dalších, se spoléhaly na materiály často získané právě od hackerů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme