USA schválily propuštění dalších pěti lidí vězněných na Guantánamu. Zůstává tam ještě 39 zadržených

Vláda Spojených států schválila propuštění dalších pěti vězňů zadržovaných na vojenské základně u Guantánama. S odvoláním na dokumenty amerického ministerstva obrany to ve středu napsala agentura AFP. Kdy by se zmínění lidé mohli dostat na svobodu ovšem není jasné.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strážní věž v Guantanámu

Strážní věž v Guantanámu | Zdroj: Reuters

V kontroverzní vojenské věznici na Kubě zůstává v těchto dnech 39 lidí zadržených pro podezření z teroristické činnosti. Vláda prezidenta Joea Bidena ujišťuje, že chce zařízení spojované s mučením vězňů uzavřít, za první rok jejího úřadování ale byl propuštěn jen jeden vězeň. Bidenova administrativa podle aktivistů a organizací na ochranu lidských práv nepostupuje dost rázně ve snaze uzavřít věznici, kam první podezřelý dorazil před 20 lety.

Biden čelí kritice, že se nesnaží zavřít Guantánamo. Spojené státy zatím jenom propouštějí vězně

Číst článek

Podle nově publikovaných vládních dokumentů bylo na konci loňského roku schváleno propuštění tří Jemenců, jednoho Somálce a jednoho Keňana. Počet vězňů, kteří zůstávají na základně, ovšem mají přislíbenou svobodu, tak stoupl na 18, uvádí AFP.

Jejich propuštění je však podmíněné tím, že Spojené státy najdou místo, kam je mohou poslat. Podle pravidel schválených americkým Kongresem je vláda nemůže vpustit na americké území a také je nemůže vydat do některých rizikových zemí. Mezi ty patří i občanskou válkou zmítaný Jemen nebo Somálsko.

Nechvalně známou věznici Guantánamo zřídila vláda prezidenta George W. Bushe v reakci na teroristické útoky z 11. září 2001. V jisté fázi tam bylo skoro 800 vězňů, většina z nich ale nebyla nikdy formálně obviněna. Detenční zařízení chtěl uzavřít už Bushův nástupce Barack Obama, nakonec však za jeho prezidentství zůstalo jen u pomalého propouštění zadržených.

Z aktuálních 39 vězňů byli jen dva odsouzeni, dalších deset čeká na dlouho odkládané procesy před vojenskými soudy. K uzavření věznice tento týden vládu USA vyzvali i nezávislí experti pověření OSN, podle nichž je areál dějištěm „ustavičného porušování lidských práv“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme