‚Čekáme na něco už měsíce.‘ Kongres a Bílý dům stále hledají shodu pro krizovou pomoc zemi

Ve Spojených státech vrcholí nejhorší krize veřejného zdraví za posledních 100 let, Bílý dům a Kongres přesto nejsou schopni zajistit další balíček na podporu ekonomiky. Situace přináší nové důkazy o tom, že Washington nefunguje, píše se ve čtvrtečním článku webu Politico.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Havlovský večer v budově Kapitolu ve Washingtonu připomněl slavný projev tehdy čerstvě zvoleného prezidenta Československa k americkým zákonodárcům těsně po sametové revoluci.

Zásadnější krizová opatření Kongres schválil naposledy v dubnu (ilustrační foto) | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Lídři z Kongresu spolu sotva mluví. Odpadličtí centristé se snaží prosadit dohodu, která se nelíbí republikánům. A prezident se soustředí hlavně na zvrácení voleb, které prohrál, zatímco se rychle krátí čas na schválení další podpory během povolebního přechodného období. 

„Všichni tak nějak počítají s tím, že se sem příští týden vrátíme a že všechny ty snahy, které probíhají, narazí do jakési příslovečné cihlové zdi,“ řekl republikánský senátor John Thune.

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová ve čtvrtek také nehýřila optimismem, nicméně nechala otevřenou možnost pro pozdní prosincová vyjednávání. „Musíme přijít se zákonem, bez něj nemůžeme jít domů,“ řekla reportérům.

USA jsou o krok blíže k očkování proti covidu. Poradci doporučili vakcínu firem Pfizer a BioNTech

Číst článek

Do Vánoc zbývají ještě dva týdny, tedy víc než dost času na to, řečeno kongresovou hantýrkou, poskládat výroční rozpočtový zákon v objemu 1,4 bilionu dolarů (30 bilionů korun) a k tomu další stovky miliard dolarů na koronavirovou podporu.

Možná se skupině zákonodárců zahrnující demokraty i republikány nějak podaří překlenout propastné stranické neshody ohledně prostředků pro lokální vlády a právní ochrany pro firmy. Nebo snad lídři stran vystoupí ze svých úkrytů a na poslední chvíli dají dohromady dohodu.

Vlivní zákonodárci se ale neshodnou ani na tom, kde s vyjednáváním začít, nemluvě o tom, jak jej dokončit. Lídr republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell naposledy s Pelosiovou mluvil před týdnem, se šéfem senátních demokratů Chuckem Schumerem na téma koronaviru nehovořil mnohem déle.

Pelosiová a Schumer nadále prosazují společný návrh skupiny složené ze zástupců obou stran, přední republikáni se ale přiklonili k návrhu Bílého domu v hodnotě 916 miliard dolarů. A v obou politických stranách pokračují interní rozepře ohledně toho, co by se mělo či nemělo přijmout.

Konec trpělivosti

Lidem ovšem dochází trpělivost. Někteří demokraté v soukromí navrhli připojení krizových opatření k zákonu o financování vlády, i když by je republikáni odmítali. Jiní jsou zkrátka připraveni na to, aby už jejich lídři zanechali politikaření a přešli k vyjednávání. „Dokud se lidi nesejdou, tak asi žádná dohoda nebude,“ konstatoval demokrat John Tester.

Zmanipulovali volby, ale stejně je vyhrajeme, opět odmítl Trump na mítinku v Georgii prohru

Číst článek

Rozhořčení je patrné i v „nadstranické“ skupině, která v zákulisí už týdny tlačí špičky na jedné i druhé straně ke kompromisu. „Lidé určitě dospějí k závěru, že systém vládnutí je rozbitý,“ míní jeden z republikánských představitelů tohoto proudu.

„Voliči pociťují hněv a frustraci a začíná to prostupovat celými Spojenými státy. Je nejvyšší čas, abychom sakra hnuli svými zadky a něco udělali,“ pokračoval kongresman Denver Riggleman.

Zásadnější krizová opatření naposledy Kongres schválil v dubnu. Demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů v květnu přijala návrh zákona, který by vyhradil tři biliony dolarů na oživení ekonomiky a podporu různých institucí, v Senátu ale plán ztroskotal. „Čekáme na něco už měsíce. Jsem toho názoru, že něco je lepší než nic,“ říká demokratický člen sněmovny za Kalifornii Lou Correa.

Když na podzim začalo být jasné, že vyjednávání před volbami nepřinese výsledky, někteří dávali najevo jisté naděje, že po 3. listopadu se kompromis rychle podaří nalézt. Kongresman za stát Missouri Emanuel Cleaver prý při vystoupeních na podporu demokratického kandidáta Joea Bidena sebevědomě tvrdil, že Kongres nějaký záchranný balíček schválí. Zpětně svůj postoj z doby kampaně hodnotí jako hloupý.

Člen Demokratické strany, jehož rodina v jeho dětství jistý čas žila v sociálním bydlení, vyjádřil údiv nad absencí pocitu naléhavosti v Kongresu, zatímco má s koncem měsíce vypršet dodatečná podpora v nezaměstnanosti a ochrana nájemníků před vystěhováním. „Možná tady nemáme dost lidí, kteří někdy zažili chudobu,“ řekl Cleaver.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme