,Chceme tento chaos ukončit.‘ Američanky žalují tři americké státy, žádají obnovení práva na potrat
Osm Američanek, které se ani přes vážné komplikace v těhotenství nedomohly provedení interrupce, se v úterý obrátilo na soudy se stížnostmi na potratové zákony ve třech amerických státech. Jde o Idaho, Tennessee a Oklahomu, které v nedávné době přijaly jedny z nejpřísnějších zákonů omezující potraty v USA. K ženám se připojily také čtyři lékařky, informovala agentura Reuters.
Na soudy se ženy obrátily prostřednictvím organizace Center for Reproductive Rights, která se zasazuje o právo na interrupci. Přes tuto organizaci podalo dříve žalobu také několik žen v Texasu, kde následně soud minulý měsíc rozhodl, že ženy s komplikovaným těhotenstvím budou na základě dočasného soudního příkazu ze zákazu potratů v Texasu vyňaty.
Podle žen, které se v úterý obrátily na soudy, jsou výjimky ze zákazu potratů v Idahu, Tennessee a Oklahomě formulovány natolik nejasně, že se lékaři kvůli obavám z postihu zdráhají interrupce provádět. V některých případech je odkládají na úkor zdraví pacientek.
Americký stát Iowa zakáže potraty už po šesti týdnech těhotenství. Lidskoprávní organizace podaly žalobu
Číst článek
„Chceme tento chaos ukončit a vnést jasno do toho, kdy lékaři mohou potraty poskytnout,“ prohlásil na tiskové konferenci Marc Hearron z organizace Center for Reproductive Rights.
Jedna z žalujících, Nicole Blackmonová z Tennessee, novinářům popsala, že se ve 24. týdnu těhotenství dozvěděla, že její dítě kvůli vadě plodu nepřežije. Měla na vybranou, zda ve svém domovském státě obhájí, že má právo na potrat, či zda kvůli interrupci bude cestovat do jiného státu. Druhá možnost pro ni nebyla finančně dostupná, a tak čekala, zatímco se její zdraví zhoršovalo. V sedmém měsíci nakonec porodila mrtvé dítě. „To, čím jsme si prošli, byla muka, která by už nikdo další neměl zažít,“ řekla.
Jiná žena, Jaci Stattonová z Oklahomy, podle serveru ABC News uvedla, že jí lékaři odmítali umožnit potrat, který byl podle ní správným řešením těhotenství, jež ohrožovalo její zdraví. Lékaři ale údajně řekli, že nemohou zakročit, dokud nebude „aktivně kolabovat“ nebo nebude na pokraji infarktu.