V USA pokračuje boj o právo na potrat. Federální soud zablokoval nový protipotratový zákon Texasu

Americký federální soud nařídil Texasu, aby pozastavil platnost nejpřísnějšího protipotratového zákona v zemi. Republikánští zákonodárci ve druhém nejlidnatějším americkém státě v létě prosadili zákaz interrupcí po šestém týdnu těhotenství. Zákon také občany motivoval, aby jakékoli napomáhání k tomuto zákroku hlásili. Stát Texas se proti rozhodnutí už odvolal.

Washington (Aktualizováno: 10:25 7. 10. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty proti přísnému zákazu potratů v Alabamě.

Jde o první dílčí úspěch odpůrců tohoto zákazu potratů v Texasu (ilustrační foto) | Foto: Michael Spooneybarger | Zdroj: Reuters

V Texasu 1. září začal platit zákon, který zakazuje provádět všechny potraty od okamžiku, kdy lze detekovat srdeční tep embrya. To ve většině případů znamená zhruba od šestého týdne těhotenství. Velká část žen přitom v takto ranné fázi těhotenství ještě ani neví, že je těhotná. Výjimku nemají ani případy incestu a znásilnění.

Podle federálního soudu Texas tímto zákonem odpírá ženám ústavní právo na potrat. Představitelé státu se ale odvolali.

Slovenský parlament chce zpřísnit pravidla interrupcí a přidat peníze rodičům dětí s postižením

Číst článek

Texaský zákon přistupuje k zákazu interrupcí novým způsobem, jehož ústavnost americké soudy dosud neposuzovaly. Zakazuje vymáhat zákaz státním úřadům, namísto toho však dává možnost všem soukromým osobám v USA podat žalobu na kohokoliv, kdo při provádění potratu napomáhal, ať už na lékaře, zdravotní sestry, nebo i řidiče, který ženu dovezl do potratové kliniky. Zákon přitom žalujícím dává možnost žádat o náhrady soudních výloh a k tomu odškodnění ve výši nejméně 10 tisíc dolarů (220 tisíc korun).

Lékaři v Texasu za této nedořešené situace zřejmě nebudou chtít okamžitě pokračovat ve vykonávání potratů ze strachu z možných pozdějších žalob, uvádí agentura AP.

Pokud by odvolací soud zablokování zákona zrušil, mohli by lékaři a další osoby čelit žalobám i za zákroky, které provedli v době, kdy byl zákon ještě dočasně zneplatněn, poznamenává list The New York Times.

Možný precedens

Zákon vstoupil v platnost i přes stížnosti organizací hájících práva na umělé přerušení těhotenství, které žádaly o zablokování normy nejvyšší soud. Ten však jejich žádost svým velmi kontroverzním rozhodnutím odmítl. Nezabýval se přitom tím, zda je samotný zákon a jeho nezvyklý mechanismus fungování v souladu s ústavou.

‚Potrat je osobní volba, ne právní debata.‘ Tisíce Američanek demonstrují za práva na potraty

Číst článek

Americké ministerstvo spravedlnosti poté v polovině září požádalo federální soud, aby dočasně zablokoval možnost vymáhat tento texaský zákon o ukončení těhotenství.

Ministerstvo již dříve sporný zákon napadlo soudně, právní bitva však může trvat měsíce. Federální vláda proto požádala, aby soud do té doby zákon dočasně zneplatnil, což byl výrazně rychlejší proces.

Rozhodnutí soudce Pitmana ve čtvrtek přivítal ministr spravedlnosti Merrick Garland, podle nějž se jedná o „vítězství pro ženy v Texasu a vládu práva“.

„Hlavní zodpovědností ministerstva spravedlnosti je bránit ústavu. Budeme nadále bránit ústavou daná práva proti všem, kteří se je snaží podrývat,“ dodal. Proti zákonu se několikrát postavil také americký prezident Joe Biden a opakovaně proti němu demonstrovaly tisíce žen na různých místech Spojených států.

Boj u soudů

O texaský zákon se v příštích týdnech povedou bitvy u federálních i státních soudů. List The New York Times přitom poznamenává, že pokud by normu některý z odvolacích soudů prohlásil za ústavní, nemusela by se kauza ani dostat k nejvyššímu soudu, jenž by v takovém případě mohl odmítnout se kauzou zabývat.

Za legalizaci interrupcí demonstrovaly v Latinské Americe tisíce žen. Chile potraty následně schválilo

Číst článek

Takový vývoj by zřejmě vedl k přijímání podobných zákonů v dalších konzervativně laděných státech USA. Poskytl by totiž odpůrcům potratů způsob, jak potraty zakázat bez nutnosti napadat rozhodnutí Roeová versus Wade, o jehož zvrácení konzervativci usilují už několik desetiletí.

Tento význačný precedens přitom ještě letos čeká další test, nejvyšší soud začne v prosinci projednávat spor ohledně potratového zákona ve státu Mississippi, jehož cílem je právě zrušení rozhodnutí Roeová versus Wade.

Podobné pokusy byly v minulosti neúspěšné, v soudu však za posledních několik let přibyli tři konzervativně ladění soudci a podle expertů je tak nyní výsledek sporu těžko předvídatelný.

ČTK, Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme