Usáma bin Ládin - nejhledanější muž dopaden a zabit
Američané dopadli Usámu bin Ládina. Byl nejhledanějším mužem světa. Teroristou, na jehož hlavu byla vypsána odměna ve výši 52 milionů dolarů. Spravedlnosti unikal deset let.
2. května byl Usáma bin Ládin, šéf teroristické sítě Al Kaida dopaden a zabit ve svém sídle v pákistánském městě Abbottabád.
Smrt vůdce teroristů oznámil americký prezident Barack Obama:
„Dnes - na můj pokyn - podnikly Spojené státy vojenskou operaci ve městě Abbotttabád, v Pákistánu. Během přestřelky byl Usáma bin Ládin zabit. Jeho tělo jsme odnesli."
Po nejhledanějším teroristovi světa pátrali Američané deset let. Nakonec vedla stopa do poklidného města Abbottabád nedaleko pákistánské metropole.
Operaci vedoucí k Usámově dopadení plánovala CIA dlouho a pečlivě.
V pákistánském městě dokonce CIA zorganizovala plošné očkování proti žloutence, jen aby se dostala k DNA Usámových příbuzných a měla tak jasný důkaz, že za zdmi domu se skutečně skrývá hledaný terorista.
Místo, kde se Usáma bin Ládin skrýval bylo překvapením pro celý svět. Místo odlehlé jeskyně totiž žil v pohodlném domě v blahobytném městě, na dohled od vojenské akademie.
Ochlazení vztahů USA - Pákistán
Je možné, že by o jeho přítomnosti neměla pákistánská tajná služba potuchy? Mezi dokumenty, které se našly v domě, který obýval Usáma bin Ládin se svojí rodinou, se našla i telefonní čísla vedoucí k pákistánské tajné službě ISI.
Mezi Washingtonem a Islamabádem začíná slovní přestřelka. Vztahy někdejších spojenců se prudce ochlazují.
„Naše suverenita byla narušena, naše bezpečnost je ohrožena….Američané sem vpadli tajně, jako bychom byli nepřátelé. Jasně se ukazuje, že naše vzájemné vztahy nebyly nikdy založeny na opravdovém přátelství,“ uvedl bývalý šéf pákistánské tajné služby Hamid Gul.
Právě na tajnou službu ISI se snesla vlna kritiky. Bez její podpory by se prý Usáma na pákistánském území tak dlouho skrývat nemohl.
Vztahy mezi Pákistánem a USA se dostávají na bod mrazu. Všem je ale jasné: bez spolupráce Pákistánu je dosažení míru v sousedním Afghánistánu nemyslitelné.