Ústavní rada Francie podpořila domácí vězení kvůli terorismu

Francouzská ústavní rada dnes rozhodla, že úřady neporušují zákony, když ukládají domácí vězení stovkám podezřelých osob v rámci výjimečného stavu, který byl vyhlášen po listopadových teroristických útocích v Paříži. Obavy z porušení zákonů ale přimělo vládu odstoupit od slíbené změny ústavy, která by umožňovala odnímat občanství Francouzům cizího původu, jež byli odsouzeni za terorismus, sdělilo ministerstvo spravedlnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská policie zadržela dalšího podezřelého v souvislosti s nedávnými útoky v Paříži

Francouzská policie zadržela dalšího podezřelého v souvislosti s nedávnými útoky v Paříži | Zdroj: Reuters

Rada je francouzskou obdobou ústavního soudu a dohlíží hlavně na to, zda zákony neodporují ústavě.

Touto otázkou se zabývala na žádost jednoho ze sedmi ekologických aktivistů, kterým úřady nařídily „preventivně“ domácí vězení po dobu nedávného konání ekologického summitu v Paříži. Podle policie hrozilo, že tito radikálové by mohli pořádat protestní akce narušující veřejný pořádek.

Po útocích 13. listopadu, při nichž islamisté zabili 130 lidí a dalších 350 zranili, získal dočasně ministr vnitra kromě jiného právo „nařizovat domácí vězení na jím určeném místě každé osobě, o které je důvod si myslet, že její chování je možnou hrozbou pro bezpečnost a veřejný pořádek“.

Podle ústavní rady se u ekologistů postupovalo v souladu s platnými opatřeními a nebyla tak porušena jejich práva zaručená ústavou.

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve nedávno oznámil, že kvůli útokům se od vyhlášení výjimečného stavu 14. listopadu uskutečnilo 2700 domovních prohlídek a 287 lidem bylo nařízeno domácí vězení.

Krátce po atentátech prezident François Hollande slíbil před poslanci, že v rámci boje proti terorismu v zemi také navrhne, aby ústava umožňovala zbavit francouzského státního občanství obyvatele, kteří mají dvojí občanství a byli odsouzeni za účast na teroru.

Od té doby se ale proti tomuto záměru zvedla kritika. Opatření by podle odpůrců mohlo zpochybnit zákony o občanství a diskriminovat 3,5 milionu obyvatel Francie s dvojím občanstvím. Vláda od záměru ustoupila, jak dnes sdělila ministryně spravedlnosti Christiane Taubiraová.

Zbavování občanství mělo být namířeno hlavně proti Francouzům cizího původu, kteří odešli pomáhat džihádistům na Blízkém východě a po návratu do Francie představují podle úřadů teroristickou hrozbu.

Pomáhat například radikální skupině Islámský stát je ve Francie nově trestným činem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme