V Africe se začne jako lék na ebolu testovat krev lidí, kteří nákazu přežili

Světová zdravotnická organizace začne v západní Africe testovat jako lék proti ebole krev od lidí, kteří nákazu přežili. Transfuze by měli pacienti v Libérii, Guineji a Sieře Leone dostat v nadcházejících týdnech. Oborníci navrhují nečekat na experimentální léky a vakcíny, které budou k dispozici později. Krevní transfuze coby způsob léčby už lékaři neoficiálně zkoušejí, ale i přes jisté úspěchy se jim nepodařilo prokázat, že skutečně fungují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transfuzní stanice, odběry krve.

Transfuzní stanice, odběry krve. | Foto: Filip Jandourek

„Skutečně to není novinka, tento způsob léčby se testoval už v roce 1976, kdy byla první epidemie eboly,“ podotýká vakcinolog a epidemiolog Rastislav Maďar a pokračuje:

„Pacientka dostala sérum od člověka, který přežil devět let předtím marburskou epidemii – tam je velká podobnost virů. Sice to zastavilo vnější krvácení, nicméně pacientka podlehla.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnosti léčby eboly pomocí transfúzí krve přeživších nakažených mluví vakcinolog a epidemiolog Rastislav Maďar

Druhý pokus podle Maďara proběhl v roce 1996, kdy byla velká epidemie v Demokratické republice Kongo, tehdejším Zairu. Tehdy se podala krev osmi pacientům a sedm přežilo. Chyběla však kontrolní skupina, a tak nebylo jasné, jestli léčba skutečně funguje.

„I ve stávající epidemii se to už použilo ve třech případech, ale jednalo se o zahraniční pacienty, kterým se dostalo špičkové léčby. A k tomu se u dvou ze tří použil experimentální lék, takže není jasné, jestli zafungovalo antisérum, nebo krev od lidí, kteří ebolu přežili,“ říká Maďar.

Výsledky testů WHO mají být známé na začátku roku 2015. „Myslím, že je to cesta, kterou bychom měli jít. Je to mnohem smysluplnější investice než investovat například do přípravy očkovacích látek a přeskakovat z klinických laboratorních pokusů na zvířatech rovnou na člověka,“ míní vakcinolog.

Vědci prozatím nevědí, proč imunitní systém některých lidí dokáže včas nastartovat dostatečnou tvorbu protilátek, zatímco u jiných se tělo neumí samo bránit. U transfuzí se vychází z toho, že krev přeživších by mohla imunitní systém nakažených povzbudit tak, aby začal sám potřebné protilátky tvořit

Upozorňuje také, že je třeba mnohem víc investovat do posílení bariér mezi pacienty a personálem, do výuky, do posílení deficitního stavu v postižených zemích.

„Personálu je pořád málo, jsou zavřené některé nemocnice. Ty, které fungují, jsou přeplněné. Velká centra mají velký problém s náborem nových kvalifikovaných sil,“ tvrdí Maďar.

„Už teď vydala WHO pokyny zemím, které mají pacienty s ebolou, jak mají postupovat, jaké dotazníky mají pacienti vyplňovat, jak mají odebírat krev, jak plazmu. Je nepochybné, že touto cestou se půjde. Věřím, že to bude zabírat a že v kombinaci s dalšími opatřeními se podaří epidemii eboly do několika měsíců zastavit,“ uzavírá.

Veronika Sedláčková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme