V Británii sílí debata, zda má vláda přerušit styky se soudem ve Štrasburku

Britská vláda by měla přerušit styky s Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku. Kabinetu to doporučuje vzdělávací organizace Policy Exchange. Její zpráva se týká sporu o volební práva vězňů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku | Foto: Alice Tejkalová

Štrasburský soud v roce 2005 rozhodl ve prospěch odvolání odsouzeného vraha, který si stěžoval, že Británie v jeho případě porušila Evropskou úmluvu o lidských právech.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Británii se debatuje o tom, zda má vláda přerušit styky se soudem ve Štrasburku. Více spolupracovník ČRo Ivan Kytka

Muži šlo o to, že je mu odpíráno jedno ze základních lidských práv, a to právo volební. Nepsaná britská ústava a příslušné zákony o výkonu trestu skutečně zakazují vězňům po dobu pobytu ve vězení volit.

Britská vláda teď v reakci na šest let starý rozsudek chystá zákon, který by umožnil alespoň části vězeňské populace, aby při místních a parlamentních volbách mohla hlasovat.

Charitativní organizace Policy Exchange, která je založená na dobrovolných sbírkách a přispívá k veřejné politické debatě v Británii, ale požaduje, aby kabinet přerušil se štrasburským soudem styky.

Není přitom sama, podobné výzvy k odepření poslušnosti soudu se v minulých týdnech objevily i ze strany tradičních euroskeptických politiků v britském parlamentu.

Tlak na premiéra Davida Camerona zazněl také z nejvyšších právních kruhů, které mají za to, že Británie ustoupí příliš daleko, pokud zavede volební právo pro lidi ve výkonu trestu.

Nadřazenost Štrasburku odmítá i většina veřejnosti

Kdyby britská vláda chtěla vyhovět hlasům, které říkají, že je třeba styky s Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku přerušit, musela by přijmout zákon s vyšší platností pro tamní soudy.

V tomto případě by ale britští občané, kteří se dostanou do jiného sporu s úřady, ztratili automaticky právo odvolávat se k evropskému soudu.

V minulosti nebylo neobvyklé, že Britové, kteří se doma nemohli dovolat spravedlnosti, zvítězili právě až ve Štrasburku. Podle současného průzkumu veřejného mínění by si ale 66 procent britských občanů přálo, aby Británie z jurisdikce evropského soudu vystoupila.

Martin Hromádka, Ivan Kytka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme