V Číně roste počet dětí s podezřením na otravu olovem

Dvě desítky čínských dětí se léčí v nemocnici po otravě olovem. Zvýšená hladina této látky byla ale objevena v krvi už u dvou set dalších dětí. Všichni nakažení pocházejí z vesnice v provincii An-chuej, ve které stojí dvě továrny na baterie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínské děti (ilustrační foto)

Čínské děti (ilustrační foto) | Foto: Robert Mikoláš

Většina přiotrávených dětí žila v těsné blízkosti továren. Olovo se pravděpodobně dostalo do vzduchu a vdechováním plynů a prachu obsahujících tento prvek i do dětského organismu. Je také možné, že proniklo přímo do pitné vody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ otravy čínských dětí sleduje redaktorka Kateřina Procházková

Nakažené jsou děti od devíti měsíců do 16 let. Čtyřiadvacet z nich stále zůstává v nemocnici, lékaři jejich stav charakterizují jako chronické stadium.

Jak informují některé čínské servery, dalších minimálně 280 dětí má zvýšenou hladinu olova v krvi. Už sto mikrogramů na litr může podle lékařů poškodit vývoj dětského mozku, u některých dětí ze zmíněné vesnice bylo přitom zjištěno až 330 mikrogramů.

Už ve středu tamní úřady nařídily továrnám ukončit výrobu. Obyvatelé ale médiím potvrzují, že se do provozů stále chodí pracovat, je tedy otázkou, zda se tak skutečně stalo.

Čína je největším světovým producentem i spotřebitelem olova, klíčové suroviny pro olověné baterie používané v automobilech či motorkách. Případy otravy olovem se pravidelně objevují po celé zemi, protože podobně nevhodně postavených továren jsou tisíce.

Přestože podle čínských nařízení továrny na baterie nesmějí být blíž než 500 metrů od obytných čtvrtí, ve vesnici v provincii An-chuej stojí jen přes ulici od rodinných domů.

Martin Hromádka, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme