Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

V Miláně se sešli Putin s Porošenkem, klid zbraní na Ukrajině podle nich nesmí zůstat jen na papíře

Západní země své sankce neodvolají, dokud Rusko nezačne respektovat dohody o míru na Ukrajině. Prohlásil to britský premiér David Cameron po jednání prezidentů Ruska a Ukrajiny Vladimira Putina a Petra Porošenka. Ti se sešli na okraj euroasijského summitu v italském Miláně. Jednání se zúčastnili také nejvyšší představitelé Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin při jednání na euroasijském summitu v Milánu

Ruský prezident Vladimir Putin při jednání na euroasijském summitu v Milánu | Zdroj: Reuters

Bylo to produktivní setkání, řekl předseda Evropské komise José Barroso. Důležité podle něj teď je uvést do praxe dohody z běloruského Minsku. Ukrajinská i ruská strana s tím souhlasí.

Vladimir Putin a Petro Porošenko se dohodli na třech prioritách: Dodržet klid zraní, uspořádat na východě Ukrajiny legitimní místní volby a zajistit kontrolu rusko-ukrajinských hranic. O detailech bude Moskva a Kyjev ještě jednat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jednání mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem mluvil komentátor ČRo Libor Dvořák

Putin včera přiletěl z Bělehradu do Milána se značným zpožděním a nechal tak čekat německou kancléřku Angelu Merkelovou. Jednání mezi nimi trvalo 2,5 hodiny a skončilo hluboko po půlnoci.

„Putinův mluvčí Dmitrij Peskov poté novinářům sdělil, že jsou zatím jasné značné diference mezi postojem Ruska k ukrajinské krizi a postojem Západu. Merkelová jednoznačně Putinovi řekla, že Západ si je velmi dobře vědom toho, jaká je role Ruska v celé ukrajinské krizi,“ uvádí komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák.

V Miláně se chystá ještě jednání mezi Ruskem, Ukrajinou a Evropskou komisí. Tématem bude obnovení dodávek ruského plynu na Ukrajinu.

Lídři při jednání na euroasijském summitu v italském Milánu | Foto: Reuters

Už včera Putin pohrozil, že pokud Ukrajina bude z tranzitního plynu odebírat pro své potřeby, mohlo by Rusko zastavit dodávky. Zároveň ale ruský prezident doufá, že k tak krajnímu opatření nebude muset sáhnout.

Slovensko uvádí, že dostává jen polovinu nasmlouvaného plynu. Přitom Slovensko, Bulharsko a Finsko jsou na ruském plynu osudově závislé.

Zleva ukrajinský prezident Petro Porošenko, předseda Evropské komise Jose Barroso, německá kancléřka Angela Markelová a britský premiér David Cameron na euro-asijském summitu v Milánu | Foto: Reuters

Libor Dvořák, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme