V Miláně se sešli Putin s Porošenkem, klid zbraní na Ukrajině podle nich nesmí zůstat jen na papíře
Západní země své sankce neodvolají, dokud Rusko nezačne respektovat dohody o míru na Ukrajině. Prohlásil to britský premiér David Cameron po jednání prezidentů Ruska a Ukrajiny Vladimira Putina a Petra Porošenka. Ti se sešli na okraj euroasijského summitu v italském Miláně. Jednání se zúčastnili také nejvyšší představitelé Evropské unie.
Bylo to produktivní setkání, řekl předseda Evropské komise José Barroso. Důležité podle něj teď je uvést do praxe dohody z běloruského Minsku. Ukrajinská i ruská strana s tím souhlasí.
Vladimir Putin a Petro Porošenko se dohodli na třech prioritách: Dodržet klid zraní, uspořádat na východě Ukrajiny legitimní místní volby a zajistit kontrolu rusko-ukrajinských hranic. O detailech bude Moskva a Kyjev ještě jednat.
O jednání mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem mluvil komentátor ČRo Libor Dvořák
Putin včera přiletěl z Bělehradu do Milána se značným zpožděním a nechal tak čekat německou kancléřku Angelu Merkelovou. Jednání mezi nimi trvalo 2,5 hodiny a skončilo hluboko po půlnoci.
„Putinův mluvčí Dmitrij Peskov poté novinářům sdělil, že jsou zatím jasné značné diference mezi postojem Ruska k ukrajinské krizi a postojem Západu. Merkelová jednoznačně Putinovi řekla, že Západ si je velmi dobře vědom toho, jaká je role Ruska v celé ukrajinské krizi,“ uvádí komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák.
V Miláně se chystá ještě jednání mezi Ruskem, Ukrajinou a Evropskou komisí. Tématem bude obnovení dodávek ruského plynu na Ukrajinu.
Už včera Putin pohrozil, že pokud Ukrajina bude z tranzitního plynu odebírat pro své potřeby, mohlo by Rusko zastavit dodávky. Zároveň ale ruský prezident doufá, že k tak krajnímu opatření nebude muset sáhnout.
Slovensko uvádí, že dostává jen polovinu nasmlouvaného plynu. Přitom Slovensko, Bulharsko a Finsko jsou na ruském plynu osudově závislé.