V posledním duelu promluví kandidáti na prezidenta USA o zahraniční politice
Ve Spojených státech se dnes potřetí a naposledy střetnou v televizní debatě oba kandidáti na prezidentský úřad. Demokrat Barack Obama, který usiluje o znovuzvolení, bude diskutovat s republikánem Mittem Romneym o americké zahraniční politice a postavení Spojených států na světové scéně.
Oba kandidáti zmíní útok na americký konzulát v Benghází a vztahy k Libyi obecně, stejně jako situaci v Sýrii nebo v Íránu, myslí si zahraničně-politický analytik Radiožurnálu Milan Slezák. Padne podle něj také otázka, jestli Američané dostatečně pomáhají starým spojencům.
„Romney se určitě bude snažit vzbudit u diváků dojem, že se Obama obrací zády ke starým spojencům, jako je třeba Izrael. Ostatně jeho letošní cesta do Evropy a na Blízký východ vedla právě k těm zemím, které se mohly cítit trošku ukřivděny odvratem Baracka Obamy od evropských záležitostí a Blízkého východu k Asii,“ říká Slezák.
Zahraničně-politický analytik Radiožurnálu Milan Slezák uvažuje o nadcházející debatě amerických prezidentských kandidátů
Během zahraniční cesty si ovšem Romney kvůli některým nepříliš diplomatickým výrokům pošramotil mezinárodní prestiž.
Část pozorovatelů se domnívá, že jako bývalý guvernér a podnikatel nemá praktické zkušenosti se zahraniční politikou a během debaty bude ve slabší pozici než Obama, který za svou mezinárodní politiku a diplomacii získal v roce 2009 Nobelovu cenu míru.
I tak má ale Romney podle Slezáka šanci uspět. Většina Američanů se totiž domnívá, že než připustit, aby si Írán pořídil jadernou zbraň, bylo by lepší na něj navzdory rizikům zaútočit. A Romney se netají názorem, že Obama je k Íránu moc mírný.
„Kdyby Romney přesvědčil o svých státnických kvalitách v této debatě, tak mu to může jenom pomoci, nemá celkem co ztratit,“ myslí si Slezák. Tématem, které rozhodne prezidentské volby, navíc nejspíš nebude zahraniční politika, ale domácí ekonomika.
Televizní duely většinou nerozhodují
Tři čtvrtiny Američanů si myslí, že první televizní debatu prezident Obama jednoznačně prohrál. Ve druhé skóre vylepšil – podle víkendových průzkumů mají on i Romney preference 47 procent.
Někteří odborníci ale upozorňují, že televizní debaty volbu prezidenta stejně samy o sobě nerozhodují. Lidé spíš hodnotí umělecký dojem, tedy gesta a výrazy politiků, než jejich argumenty.
Úplně první duel před televizními kamerami, diskuze mezi Kennedym a Nixonem v roce 1960, přitom údajně měla na voliče velký vliv.
O poslední americké prezidentské debatě mluvil v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj ČRo Vít Pohanka
„Kennedy vypadal opáleně, svěže, mladě, zdravě, zatímco Nixon byl ve velkých bolestech, protože ho bolelo koleno, které si ošklivě narazil. A pak těsně před debatou si ho znovu poškodil. Ještě k tomu měl problémy s tím, že mu neustále rašily vousy, takže aby to nevypadalo, že je jaksi neupravený, tak se rozhodli mu nakonec nanést takový speciální make-up, který mu ovšem dodal mrtvolně bledou barvu, takže mu tím spíše uškodil,“ vysvětluje Slezák.
Na první debatu se dívalo 67 milionů lidí, na druhou 56 milionů. Třetí se bude odehrávat na Floridě. Je to proto, že patří mezi desítku států, kde je velmi nejistý výsledek. Je to také lidnatý stát, žije tam početná komunita Hispánců, jejichž význam v Americe roste a také důchodců, jejichž počet přibývá.