V Súdánu se podle OSN schyluje ke genocidě. Kvůli dvouleté občanské válce zahynuly desítky tisíc lidí
Riziko propuknutí genocidy je v Súdánu velmi vysoké, uvedla v pondělí podle agentury AFP Organizace spojených národů (OSN). V této východoafrické zemi pokračuje už přes dva roky občanská válka mezi armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF), kvůli níž zahynuly desítky tisíc lidí a 13 milionů dalších muselo uprchnout ze svých domovů.
„Obě strany se dopustily závažných porušení lidských práv,“ uvedla zvláštní vyslankyně generálního tajemníka OSN pro děti a ozbrojené konflikty Virginia Gambaová. „Tyto útoky pokračují a míří proti určitým etnickým skupinám. Situace je obzvlášť znepokojivá zejména v oblastech Dárfúru a Kordofánu,“ dodala.
V súdánském Dárfúru bylo za poslední dva týdny zabito 542 lidí. Své domovy opustilo již 13 milionů lidí
Číst článek
Útoky na příslušníky etnik Masalitů, Fúrů a Zaghávů mají podle ní na svědomí RSF a jejich arabští spojenci. O jaké spojence jde, ale dále nespecifikovala. Súdánská vláda obviňuje z podpory RSF Spojené arabské emiráty (SAE) a nově také Libyi.
V březnu podala súdánská vláda na SAE žalobu u Mezinárodního soudního dvora (ICJ). Vinila je mimo jiné z podílu na masakrech příslušníků etnika Masalitů. ICJ ale tuto žalobu v květnu zamítl, protože případ nespadal do jeho kompetence. Súdánská vláda nedlouho nato přerušila se SAE jakékoliv oficiální styky.
Nikoho nezajímají. Rusko si zbídačené Súdánce kupuje za misku jídla, tvrdí afrikanistka
Číst článek
Generál súdánské armády Abdal Fattáh Burhán a velitel RSF Muhammad Hamdán Dagalo v zemi v roce 2021 společně provedli vojenský převrat, ale později se rozešli kvůli neshodám ohledně rozdělení moci. Spor v dubnu 2023 přerostl v otevřený ozbrojený střet.
Súdánské organizace na ochranu lidských práv dlouhodobě obviňují armádu i RSF z cílených útoků proti civilistům a civilní infrastruktuře.