Granát v pračce, autě nebo ve skříňce. Ukrajinci po odchodu ruských vojáků odhalují smrtelné pasti
Miny schované v nákupní tašce, odjištěný granát ve skleničce nebo v pračce. Takové zákařné věci nacházejí Ukrajinci při návratu do domovů po odchodu ruských jednotek. Obyvatelé se tak mohou lehce stát dalšími obětmi válečného konfliktu, i když si mysleli, že jsou doma v bezpečí. „Kdekoliv byli okupanti i přes noc, nastražili pasti,“ řekl v televizním rozhovoru ukrajinský ministr vnitra Denys Monastyrsky.
„Rusové nastražili bomby v domech civilistů. Vytáhnou pojistku z granátu, dají ho do skleničky, kterou připevní ke kredenci, takže když ho otevřete, vytáhnete skleničku, sklo se rozbije a bum. Další nevinný mrtvý. Prostě čisté zlo,“ píše ve svém twitterovém příspěvku americký voják James Vasquez, který bobuje s ukrajinskou armádou. K tomu přikládá i fotografie s granátem nastraženým ve zmíněné skleničce. Další granát se v jiném domě našel položený v zásobníku na prací prostředky.
A nejsou to ojedinělé incidenty. Šéf kyjevské policie Andrej Nebitov varoval před podobnými případy, které se objevují v osvobozené oblasti okolo Kyjeva. Granáty jsou v lesích přivázané například ke stromům a stačí jenom zavadit za provázek, aby došlo k jejich odjištění. Objevily se ale i bomby naplněné hřebíky nebo výbušnina schovaná v nákupní tašce.
Na léčky Rusů doplatil podle rodiny a místních autorit i Oleg Naumenko, kterého na předměstí Kyjeva zabila nastražená bomba v opuštěném autě. Stačilo jenom otevřít dveře dodávky, píše americký deník The New York Times.
Kyiv area, a Ukrainian EOD tech defuses a MON-90 directional anti-personnel mine that was hidden under what appears to be a shopping bag. pic.twitter.com/yCA2n8GuNk
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) April 16, 2022
Podle The New York Times rezidenti a ukrajinské autority upozorňují na nastražení nášlapných min a improvizovaně vyrobených bomb. Ukrajinské ministerstvo vnitra proto v pátek na facebooku zveřejnilo výzvu Nebitova, aby obyvatelé „byli opatrní a necestovali v neprozkoumaných oblastech bez specialistů, nepoužívali lesní cesty a stezky v okupovaných oblastech, stejně jako aby sledovali děti a pečlivě dodržovali pokyny.“
Ukrajinský ministr vnitra Denys Monastyrsky v televizním rozhovoru minulou sobotu poznamenal, že „kdekoliv byli okupanti i přes noc, nastražili pasti. Výbušniny byly nalezeny pod helmami, přidělané ke dveřím, v pračkách i v autech.“
Čištění oblastí
Podle ukrajinského prezidenta Volodymy Zelenského se ale již pracuje na tom, aby výbušniny v oblastech po opuštění ruských vojáků odstranili.
Ukrajinská bezpečností služba vyhradila okolo 550 specialistů, kteří by měli tato místa „vyčistit“. Agentura sdělila, že odstraní okolo 6000 explozivních zařízení denně a to od začátku ruského útoku. V úterý pak na telegramu informovala, že dosud našli přes 54 tisíc výbušnin.
Na pokraji humanitární katastrofy. Mezinárodní červený kříž bojuje za bezpečí civilistů na Ukrajině
Číst článek
Nášlapné miny komplikují práci i humanitárním pracovníkům, jak poznamenala mediální manažerka Mezinárodního červeného kříže Crystal Wells v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz. „Je často těžké se pohybovat i s dodávkami, protože můžete najet na nevybuchlou munici. Takže týmy v nějakých případech musí vystoupit z aut a chodit pěšky. Nejsou tam už aktivní boje, ale po nich je to velmi nebezpečné,“ dodala k aktuální situaci například v Irpini nebo Buči.
Prezident Zelenský ovšem před touto hrozbou varoval už na začátku dubna. „Zaminovávají celé teritorium. Zaminovávají domovy, zařízení, i těla těch, kteří byli zabiti,“ řekl prezident ve svém pravidelném videu 2. dubna.