Ukrajinská armáda osvobodila město Snihurivka v Mykolajivské oblasti. Vítali je potleskem
A small group of Ukrainian soldiers was shown on Ukraine's state TV being greeted by joyous residents in the center of the village of Snihurivka around 55 kilometers north of Kherson city, with a Ukrainian flag fluttering above the square behind them 2/6 pic.twitter.com/Kx4bqIioWZ
— Reuters (@Reuters) November 10, 2022
Ukrajinské síly postupují na jihu země a vytlačují odtud ruské jednotky. Podle velení armády se od počátku října podařilo osvobodit téměř 1400 kilometrů čtverečních okupovaných území. Ukrajinským úřadům se zároveň doposud nepodařilo identifikovat ostatky 2000 civilistů, kteří zemřeli od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Ve čtvrtek to podle ruskojazyčného servisu BBC řekla náměstkyně ukrajinského ministra vnitra Meri Akopjanová.
Příslušníci 131. výzvědného praporu vstoupili do Snihurivky za potlesku tamních obyvatel. Odtud se jim otevírá cesta bez vodních překážek podél západního břehu řeky Inhulec na Cherson.
Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj upřesnil, že od prvního října postoupila ukrajinská armáda v Chersonské oblasti o 36 kilometrů a osvobodila už 41 obcí.
Bitva o Cherson neskončila, i když stažení ruských vojsk není zřejmě past, píše americký institut
Číst článek
Z Chersonu a jeho okolí se stahuje ruská armáda, která podle poradce ukrajinského prezidenta Mychajla Podoljaka chce Cherson změnit v „město smrti“. Ruští vojáci zaminovali všechno od bytů, úřadů až po kanalizaci.
Prezident Volodymyr Zelenskyj o situaci jednal s novým britským premiérem Rishim Sunakem a shodli, že odchod ruských vojsk z Chersonu by byl velkým pokrokem.
Zelenskyj a Sunak se oba domnívají, že Ukrajina by měla být ohledně ruských prohlášení o stažení jednotek obezřetná, alespoň do té doby, dokud nad „městem opět nezavlaje ukrajinská vlajka“, uvedl mluvčí britského premiéra.
Článek pokračuje pod online reportáží.
Nejzaminovanější země světa
Ukrajinským úřadům s identifikací mrtvých pomáhají partneři ze zahraničí, zejména ze Spojených států a Německa. Dodávají jim například potřebný materiál a techniku.
Akopjanová také řekla, že pokračuje odminování oblastí, kde se odehrávaly boje mezi ruskými invazními jednotkami a ukrajinskou armádou. Jde o 175 tisíc kilometrů čtverečních, což odpovídá přibližně třetině ukrajinského území.
Ministr obrany Šojgu nařídil stažení ruských vojsk z pravého břehu Dněpru v Chersonské oblasti
Číst článek
„Podle optimistických odhadů potrvá odminování sedm let,“ řekla Akopjanová. Ukrajinské úřady chtějí z prostředků, které jim poskytly Spojené státy, najmout sto dalších týmů pro odstraňování min.
Ukrajinské ministerstvo vnitra uvádí, že Ukrajina je v současnosti nejvíce zaminovanou zemí na světě. Podle Akopjanové od 24. února, kdy Rusko Ukrajinu vojensky napadlo, bylo zneškodněno už 275 tisíc výbušných předmětů.
Podle statistiky OSN zveřejněné před několika dny během ruské invaze zemřelo na Ukrajině 6490 civilistů. Jejich skutečný počet ale bude výrazně vyšší. Zranění utrpělo asi 10 tisíc lidí. Šéf amerického sboru náčelníků štábů Mark Milley ve středu řekl, že od začátku konfliktu bylo zabito 40 tisíc ukrajinských civilistů.