Vojáci loni v létě vykládali u Štětína na severozápadě Polska z vlaku vojenský náklad, ale nevyložili vše. A tak se stalo, že bedny s minami odjely kamsi do dálav.
„Zásadní pro uživatele bylo nahradit staré nevyhovující protitankové miny bakelitové, které byly vyrobeny v letech 1983 až 1985,“ sdělilo ministerstvo obrany
V obsluze Boženy školí ukrajinské hasiče členové Team4ukraine, kteří se to naučili u výrobce. „Klíčová je údržba stroje, proto také součástí vybavení je kompletní sada nářadí,“ dodává Martin Ondráček.
Mise OSN pro monitorování lidských práv na Ukrajině uvádí, že na území, které kontroluje Ukrajina, zemřelo kvůli minám a nevybuchlé munici od března do konce května 17 civilistů a 62 se zranilo.
Miny nejčastěji zraňují nebo zabíjejí obyvatele vesnic, kteří se snaží obdělávat pole, aniž by počkali na povolení od úřadů, a ty, kdo „jednoduše ignorují všechny zákazy“.
Prezident neuvedl, který z mexických drogových kartelů podle jeho informací útok provedl, ale vojáci operovali na území, které ovládá kartel Jalisco Nueva Generación.
Dvacet milionů korun na odminování a pět milionů na osvětu poslalo Ukrajině loni české ministerstvo vnitra. Na východě Ukrajiny se lidé i s českou pomocí dozvídají o rizicích min a nevybuchlé munice.
Dalších 587 vyvázlo se zraněním, řekl ve čtvrtek plukovník Pavlo Vozňuk z ukrajinského ministerstva obrany, kde působí jako zástupce náčelníka odboru pověřeného zneškodňováním min.
V poli nyní operuje na 3 000 specialistů, k úplnému odminování ale Ukrajina potřebuje dalších 7 000, citovala média ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala.
Kyjevská vojenská správa uvedla, že policie přijala „potřebná opatření“ a že o evakuaci studentů rozhoduje vedení jednotlivých škol. V pátek se po prohledání škol ukázalo, že nikde žádná nálož nebyla.
„Přítomnost takových výbušnin v areálu je v rozporu s bezpečnostními standardy MAAE a pokyny pro jadernou bezpečnost a vytváří další psychologický tlak na zaměstnance elektrárny,“ uvedl Grossi.
V ukrajinských ozbrojených silách ZSU působí podle odhadů asi sto Čechů. Dostali se až na první nebo nultou linii bojů a v některých případech i trochu dál. Platí to pro vojenské rozvědčíky.
Zvuky výbuchu slyšeli ukrajinští zaměstnanci elektrárny, kteří navzdory okupaci v atomovém zařízení dále pracují. „Rusové se však snažili pracovníky ‚uklidnit‘ a stopy rychle skrýt,“ tvrdí společnost.
V houští na okraji vesnice byly nastraženy „skákající miny“. Po spuštění pádem nebo nastraženým drátem vyletí do vzduchu a vybuchnou. „Všichni v okruhu 25 metrů zaručeně zemřou,“ řekl poručík Oleh.
„Zdá se, že ukrajinská armáda rozmístila protipěchotní miny na rozsáhlém území v blízkosti Izjumu, což si vyžádalo oběti v řadách civilistů a stále pro ně představují vážnou hrozbu,“ uvádí organizace.
„Minování na dálku vypadá tak, že se využívá leteckých prostředků. Druhou možností je využívání raketových nebo dělostřeleckých prostředků,“ popsal Tibor Palasiewicz z Univerzita obrany v Brně.
Ukrajinské ministerstvo vnitra zároveň uvádí, že Ukrajina je v současnosti nejvíce zaminovanou zemí na světě. „Podle optimistických odhadů potrvá odminování sedm let,“ řekla náměstkyně.
„Stále mám špatný pocit, když přivezou nějaké dítě. To mi přijde strašně nefér,“ vypráví v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Katarína Madejová. S Lékaři bez hranic vyjela už podruhé na misi do Afghánistánu.
Nálezci objev oznámili na linku 158 a operační důstojník na místo vyslal všechny dostupné hlídky. Ty prostor zabezpečily a přivolaly policejní pyrotechniky.
Kvůli velkému množství min muselo na místo přijet nákladní vozidlo, které převezlo nebezpečný náklad k likvidaci do stálé trhací jámy do Stráže pod Ralskem. Zásah na místě trval sedm hodin.
Ruský důstojník utrpěl vážná zranění při odstraňování min ze silnice u města Šuša, kterým podlehl při převozu do nemocnice. Ruští vojáci byli do regionu posláni v rámci mírové dohody.
Přestože Magawa patří k druhu, který je mezi krysami největší, je ideální na vyhledávání pozemních min. Je totiž natolik lehká, že minu neaktivuje, a zároveň má výborný čich.
Používání min čelí silnému odporu zejména kvůli tomu, že armády často zanechávají zakopané výbušniny po skončení konfliktu na místě a i po několika desetiletích jsou ohrožením pro civilisty.
Po občanské válce údajně zůstalo v zemi 100 000 min a dalších 360 000 jich bylo rozmístěnou u hranice s Izraelem. Od roku 1975 miny v Libanonu zabily 918 lidí a zranily 2886 dalších.