Varování před cunami v Indickém oceánu byla zrušena
Nebezpečí cunami v Indickém oceánu je malé a varování před ním byla zrušena. Podle monitorovacích stanic vypadají nejnovější měření dobře. Většina oblastí, kterým původně záplavová vlna po dvou silných otřesech země hrozila, jsou už údajně mimo nebezpečí.
Obavy z cunami vyvolala dvě zemětřesení o síle 8,7 Richterovy škály s epicentrem 400 kilometrů na západ od břehů indonéského ostrova Sumatra.
Vycházela z 33 kilometrů pod mořským dnem a udeřila krátce po půl jedenácté středoevropského času.
Úřady v Indonésii, Indii, Thajsku i na Srí Lance vyzvaly obyvatele i návštěvníky některých oblastí k preventivní evakuaci. Na thajském ostrově Phuket uzavřeli letiště.
O zemětřesení a tsunami mluvila ve večerních Ozvěnách dne seizmoložka Jaroslava Plomerová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd
Prvotní obavy z cunami se ale nenaplnily - voda se zvedla maximálně o desítky centimetrů. Přesto na řadě míst otřesy způsobily paniku a obyvatelé přímořských oblastí se snažili dostat tam, kde by je ničivá vlna nedostihla.
Ve stejném geologickém zlomu vzniklo i zemětřesení v roce 2004, které spolu s vlnou cunami zabilo na čtvrt milionu lidí, a to právě v Indonésii a na Srí Lance.
Systém varování před tsunami byl od té doby zdokonalen. Například zhoustla síť pozorovacích bodů.
Příčinou nízké vlny cunami byl horizontální pohyb desek
Region je seizmicky aktivní, protože tam dochází ke styku tektonických desek a v důsledku jejich pohybu i k častým zemětřesením. K tomu, aby vznikla devastující vlna cunami, je ale potřeba více faktorů, než jen síla zemětřesení.
„Zemětřesení musí být silné, ale jenom síla zemětřesení sama o sobě k tomu nestačí. Záleží také na hloubce zemětřesení a pak zejména na mechanismu. To znamená, jakým způsobem se dva sousední bloky posunou po zlomové desce,“ vysvětlila ve večerních Ozvěnách dne seizmoložka Jaroslava Plomerová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd.
„Zemětřesení vznikne, když dojde k poklesu jednoho bloku. Lze si to představit, jako když hodíte kámen do vody, voda se jako by nasaje a pak se vrací zpátky. Obě dnešní silná zemětřesení měla jiný mechanismus, kde převládl právě horizontální pohyb. To znamená, jako by vodorovný, takže se tolik nevyvalila voda,“ dodala.
Epicentrum zemětřesení leželo asi 400 kilometrů na západ od břehů Sumatry