Ničivá katastrofa si vyžádala téměř 230 tisíc obětí. V Indickém oceánu tou dobou neexistoval systém varování před tsunami, protože většina zemětřesení je v Tichém oceánu, kde už takový systém byl.
Ničivá vlna tsunami si tehdy vyžádala na 230 000 životů včetně turistů, kteří v oblasti trávili dovolenou. „Rozsah škod i počet obětí dodnes děsí,“ vzpomíná meteorolog Žák.
Podle ruské státní agentury TASS otřesy o síle sedmi stupňů byly zaznamenány v Tichém oceánu, 108 kilometrů jihovýchodně od města Petropavlovsk-Kamčatskij. Zatím nejsou žádné zprávy o raněných.
Později byla všechna varování před tsunami zrušena s výjimkou prefektury Mijazaki. Silné otřesy narušily dopravní služby a zrušeno bylo několik místních letů.
Dalších nejméně šestnáct lidí utrpělo vážná zranění. Počet mrtvých a zraněných pravděpodobně ještě poroste. Poničeny byly tisíce domů, automobilů a lodí.
Zemětřesení o síle 7,6 stupně zasáhlo střední Japonsko. Úřady po silném zemětřesení vydaly varování před tsunami, podle kterého by přívalová vlna mohla být až pět metrů vysoká.
Vlna tsunami podle odborníků nehrozí. Zprávy z místa otřesů jsou ale zatím jen kusé a bilance může dál stoupat. Ohnisko zemětřesení bylo na pevnině Západní Jávy v hloubce deseti kilometrů.
Epicentrum zemětřesení se nachází u města Aquila ve státě Michoacán. Otřesy byly cítit i v hlavním městě. Starostka města Claudia Sheinbaumová uvedla, že úřady zatím nezaznamenaly žádné škody.
Hypocentrum, tedy ohnisko zemětřesení, se nacházelo v hloubce 57 kilometrů. Zemětřesení jsou v Indonésii, která je tvořena více než 17 000 ostrovy a ostrůvky, častým jevem.
Škodám způsobeným mohutnými přívalovými vlnami vláda dle soudu nemohla zabránit, ani kdyby ministr průmyslu předtím využil své autority a nařídil posílení mořské hráze.
Premiér karanténu zavedl na neurčito, zdravotnické úřady situaci přezkoumají každých 48 hodin. Lidé budou muset zůstat doma a fungovat budou pouze základní služby.
Rozsáhlé škody na ostrovech způsobila sobotní erupce sopky a následné tsunami. Katastrofa si podle dosavadních informací vyžádala čtyři oběti, uvedl zpravodajský server BBC News.
Velké vlny v okolí sopky registrovalo také americké Tichomořské centrum pro varování před tsunami, které uvedlo, že by mohly být způsobeny dalším výbuchem.
O sobotním úmrtí dvou lidí v neděli informoval peruánský úřad civilní obrany (Indeci). V některých pobřežních oblastech Peru byly po sobotní erupci u Tongy zaznamenány neobvykle vysoké vlny.
Podmořská sopka Hunga Tonga – Hunga Ha’apai, která leží asi 65 kilometrů od metropole souostroví, vybuchla v pátek místního času (v sobotu brzy ráno SEČ), uvedl australský meteorologický úřad.
Silné otřesy byly cítit i v bezmála 400 kilometrů vzdáleném hlavní městě Mexiku. Lidé tam vybíhali při zhruba minutu trvajících otřesech ze svých domovů, někteří ještě v pyžamech.
Voda smetla celé domy, ve městě Erftstadt zůstal po sesuvu půdy mohutný kráter. Přírodní pohroma s více než 100 oběťmi na životech je pro Německo nejhorší od druhé světové války.
Severovýchodní Japonsko zasáhlo silné zemětřesení o síle 7,2 stupně. Uvedla to tamní veřejnoprávní stanice NHK. Otřesy byly cítit v několika oblastech včetně 400 kilometrů vzdáleného Tokia.
Výstraha amerického střediska pro varování před cunami se týká měst Sand Point, Cold Bay a Kodiak na Aleutách. Epicentrum se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point.
Zemětřesení mělo sílu více než devíti stupňů, epicentrum bylo třicet kilometrů pod mořským dnem a vyvolalo vlnu tsunami, která zabila více než 230 tisíc lidí na pobřeží Indického oceánu.
Úřady oficiálně potvrdily první oběť zemětřesení, šestiletou dívku z města Matanao. Přesnější hlášení o počtu zraněných ani rozsahu škod zatím nejsou k dispozici.