Varšava sečetla škody z druhé světové války
Varšavská radnice sečetla škody způsobené německými okupanty za 2. světové války. Jde o reakci na jednání německých krajanských sdružení, která požadují vrácení majetků ztracených po válce. Skupina architektů a soudních znalců sestavená varšavským magistrátem došla k částce 42 a půl miliardy dolarů.
Po válce ležela Varšava v rozvalinách. Zůstalo stát jen 20 procent domů. Lidé se neměli kam vrátit. Zničené byly obytné domy, veřejné budovy, nádraží i silnice. 18člennému týmu architektů, urbanistů, soudních znalců a ekonomů trvalo necelý půlrok, než vyčíslil hodnotu téměř všeho, co bylo ve Varšavě zničeno. Něco ale do částky 45 miliard 300 milionů dolarů nezapočítal: například muzejní sbírky nebo telekomunikační sítě. Do součtu se také nepromítly nemateriální škody: ztráty na lidských životech.
"Zahynulo asi 700 tisíc Varšavů. Z toho bylo odhadem přibližně 300 tisíc obyvatel polské nebo jiné nežidovské národnosti a 400 tisíc bylo Židů původem z Varšavy nebo těch, kteří přijeli v transportech do židovského ghetta," uvedl při prezentaci zprávy expertního týmu varšavský primátor Lech Kaczyński. Škody způsobené německými vojsky experti vyčíslili v cenách a polské měně z roku 1939. Teprve pak následoval přepočet této částky podle dnešní hodnoty dolaru. K sepsání všeho, co bylo zničeno, použil tým odborníků letecké snímky města před a po válce, dobové fotografie a také seznamy pořízené v roce 1945. Musel ale použít i statistické metody.
"Vybrali jsme 40 bloků, ve kterých jsme pak objekt po objektu, dům od domu počítali ztráty. Zjištěná suma se stala základem pro výpočet škod v celém městě," říká vedoucí expertního týmu Wojciech Falkowski. Díky 60 tisícům dotazníků, které obyvatelé Varšavy vyplnili těsně po osvobození města v zimě 1945 se také podařilo zjistit, jak byl vybaven průměrný byt a zahrnout do součtu škody vzniklé samotným občanům.
Varšavská radnice nechala válečné škody spočítat pro případ, že by se německá krajanská sdružení chtěla o majetek Němců zabavený v severním a západním Polsku soudit. Přestože se polští i němečtí politici shodli, že neexistuje žádná právní možnost, jak se takových nároků domáhat a otázku vzájemného odškodnění označili za uzavřenou, varšavští zastupitelé chtějí být připraveni. "My jsme válčit nezačali. Nebyli jsme to my, kdo začal podnikat kroky k tomu, aby dostal od Polska nějaké odškodnění za to, co se v důsledku 2. světové války stalo."
"Jestli se před soudy objeví případy nároků na odškodné vůči Polákům, zahájíme podobná řízení o odškodné proti Němcům," uvedl varšavský primátor Lech Kaczyński a dodal, že nebýt hlasů přicházejících z německých krajanských sdružení, Varšavy by neměla důvod seznam zničeného majetku sestavovat. Poláci věří, že stavět své účty proti německým nebude potřeba. Kroky městských zastupitelů ale v tomto případě podle průzkumu veřejného mínění podporuje 62 % Varšavanů.