Církev mění pravidla nakládání s relikviemi. K exhumaci ostatků Toufara by už média nesměla

Vatikán vydal nová pravidla o manipulaci s relikviemi. V dokumentu mimo jiné zpřísňuje zákaz obchodování s ostatky svatých uznávaných římskokatolickou církví. I takové relikvie se totiž objevují v nabídkách některých starožitnictví a v poslední době i na internetu.

Vatikán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stará Boleslav - relikvie sv. Václava

Stará Boleslav - relikvie sv. Václava | Foto: Pavel Pavlas

Obchodování s ostatky římskokatolické církvi vadilo i v minulosti. Zákaz podle kanonického práva platí řadu let, ale teď Kongregace pro svatořečení vydala instrukce, které se týkají i ostatků lidí u kterých se očekává, že budou svatořečeni nebo blahořečeni v blízké budoucnosti. 

Pravidla podle agentury AP mimo jiné stanovují přísnější podmínky, za kterých smějí být ostatky vyzvedávány a přenášeny na jiné místo.

Sláva Ježíškových vnoučat doletěla až k papeži Františkovi. Paní Jarmile ve Vatikánu věnoval růženec

Číst článek

V Česku byla před několika lety například provedena exhumace a přesun ostatků umučeného faráře Josefa Toufara, který je kandidátem na blahoslavení. Církevní historik Jaroslav Šebek uvádí, že něco podobného by se podle nových pravidel muselo odehrát neveřejně, tedy bez přítomnosti novinářů.

„Uvažuje se v příštím roce o tom, že by byly zpět do vlasti převezeny ostatky kardinála Jozefa Berana, také člověka, který je kandidátem beatifikace. Tady se doporučuje, že tyto akty mají být bez mediální přítomnosti,“ řekl Šebek Radiožurnálu.

Obrana před nekritickou úctou

Důvodů pro nové rozhodnutí Vatikánu je víc. V dokumentu je například stanoveno, že církev musí mít souhlas dědiců s vyzdvižením ostatků, aby se tak předešlo soudním sporům, ke kterým v minulosti docházelo.

Podle historika Šebka se také Vatikán snaží předejít vzniku veřejných kultů u lidí, kteří nejsou svatořečení ani blahořečeni a reaguje na některé projevy lidové zbožnosti, jako je spojování nadpřirozené moci s těmito ostatky.

„Je to do jisté míry i reakce na to, že se tady objevuje celá řada osobností, o kterých se hovoří jako o možných blahořečených, hlavně z doby moderního křesťanství. Je to tedy snaha omezit nějakou nekritickou úctu,“ myslí si.

S tím také souvisí zdůrazněný zákaz jakéhokoli obchodování s relikviemi. Podle nových instrukcí také relikvie nesmějí být vystavovány mimo kostely a další sakrální místa. A před vystavením musí mít osvědčení o pravosti vydané vatikánskou Kongregace pro svatořečení.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme