Australská senátorka obvinila Karla III. z genocidy domorodých obyvatel. Ochranka ji vyvedla

Australskou nezávislou domorodou senátorku Lidii Thorpeovou vyvedla ochranka z recepce uspořádané pro britský královský pár poté, co Karla III. obvinila z genocidy vůči domorodým obyvatelům kontinentu. Vymezila se také proti králově svrchovanosti nad Austrálií, po čemž začíná volat stále více obyvatel kontinentu, píše AP.

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Dopustili jste se genocidy na našem lidu. Vraťte, co jste nám ukradli – naše kosti, naše lebky, naše děti, naše lidi. Zničili jste naši zemi. Dejte nám smlouvu. Chceme smlouvu. Tohle není vaše země. Vy nejste můj král,“ pronesla senátorka směrem ke Karlovi III., když ji odváděli z parlamentu.

Král Karel III. se v Southportu setkal s přeživšími útoku nožem. Navštívil i policisty a záchranáře

Číst článek

S královou návštěvou se opět začal řešit vztah mezi ním a Austrálií, jejíž premiér Anthony Albanese chce, aby se země stala republikou s australskou hlavou státu.

„Prokázal jste Australanům velkou úctu, a to i v dobách, kdy jsme debatovali o budoucnosti našeho vlastního ústavního uspořádání a o povaze našeho vztahu s monarchií. Nic ale netrvá věčně,“ řekl Albanese na adresu Karla III. Zároveň ale vyloučil, že by do konce svého mandátu v květnu 2025 uspořádal další referendum.

Představitelé všech šesti australských států rovněž vyjádřili svůj postoj k problematice, když se odmítli zúčastnit recepce s Karlem III. a Kamilou. Každý z nich uvedl, že měli na dnešek důležitější povinnosti, podle monarchistů se ale jednoduše odmítli s královským párem setkat.

Australané v referendu v roce 1999 rozhodli, že hlavou státu zůstane královna Alžběta II. Podle AP však tento výsledek neznamená většinovou podporu britského monarchy, ale spíše neshodu ohledně způsobu volby prezidenta.

Růst životní úrovně, zlepšení vztahů s EU a posílení NATO. Král představil priority labouristické vlády

Číst článek

Debatu o změně státního zřízení začalo Australské republikánské hnutí (ARM), které v prosinci loňského roku požádalo Karla III. o schůzku v této věci, v plánu jejich setkání ale není. Buckinghamský palác se před dvěma týdny vyjádřil, že rozhodnutí, zda Austrálie zůstane konstituční monarchií, nebo se stane republikou, závisí na australském lidu.

Pětasedmdesátiletý Karel III. přijel do Austrálie již po sedmnácté a letos poprvé jako král. Jde o první cestu britského monarchy do země od doby, kdy ji v roce 2011 naposledy navštívila tehdejší královna Alžběta II.

Nynější král s královnou na kontinent přiletěli v pátek a na veřejnosti se poprvé objevili v neděli při bohoslužbě v Sydney. Poté odletěli do metropole Canberry, kde v pondělí položili věnce u hrobu Neznámého australského vojína a zúčastnili se recepce v budově parlamentu.

V úterý se oba vrátí do Sydney a odcestují na Samou, kde se Karel III. zúčastní setkání šéfů vlád Společenství (Commonwealthu). To sdružuje 56 států, většinou bývalých britských kolonií.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme