Postup policie je šikanózní, říká umělec držený policií už víc než 48 hodin za odstranění srpu a kladiva
Ani po 48 hodinách v cele předběžného zadržení se Ľuboš Lorenz nedostane na svobodu. Umělce, který z košického památníku strhl dřevěné náhražky původních symbolů srpu a kladiva, navrhl prokurátor vzít do vazby.
„Před chvíli jsem mluvil s klientem a ten celou věc vnímá tak, že snaha policie vazebně jej stíhat je šikanózním postupem, kvůli tomu, že pan Lorenz má čistý trestní rejstřík a při trestném činu, pro který je stíhaný, tedy při výtržnictví, jde většinou o peněžitý nebo podmíněný trest. Málokdy někdo dostane nepodmíněný trest, a proto je snaha držet ho ve vazbě co nejdéle úplně neodůvodněná,“ sdělil pro server iROZHLAS.cz Lorenzův advokát Roman Frnčo.
Odstranil symboly komunismu z památníku. Slovenského umělce chtějí obvinit z výtržnictví
Číst článek
Podle něj se prokuratura obává, že by Lorenz mohl v trestné činnosti pokračovat. To slovenským médiím potvrdil i mluvčí úřadu. Návrhem na vzetí do vazby se bude v sobotu zabývat soud.
Celý případ zároveň ještě bude zkoumat policie. „Mám informaci, že neměla být podaná obžaloba. Předpokládám, že věc se vrátí do přípravného konání před policii a bude se vést další vyšetřování a další úkony,“ sdělil advokát.
Lorenz je obviněný z výtržnictví - konkrétně z toho, že měl hanobit historickou nebo kulturní památku. Podle Frnča už ale krajský památkový úřad vydal k případu stanovisko, podle kterého zmíněnému srpu a kladivu nenáleží památková ochrana.
Dříve padaly pokuty
Nejde totiž o původní kovové součástí památníku, ale jen o dřevěné náhražky, které tam v posledních letech musela košická správa zeleně instalovat několikrát – neustále totiž mizely. Server iROZHLAS.cz se pokoušel u podniku zjistit výši způsobené škody, jeho mluvčí ale přislíbil reakci až v následujících dnech.
Podle Frnča pachatelé – mezi nimi i Lorenzův bratr – až doposud za takový přestupek dostávali pokuty. Zadržení Luboše Lorenza tak považuje za neobvyklé. „V jeho případě je výjimečné, že ho zadrželi a řeší to v takzvaném superrychlém konání, které podle mě v tak citlivé politické kauze není vhodným řešením a porušuje právo na obhajobu už jenom proto, že nám zamítli návrhy na vykonání dokazování, které jsou podle mě v této věci velmi podstatné,“ je přesvědčen advokát.
„Policie respektuje právo jednotlivců na vlastní názor nebo osobní postoj občanů ve vztahu k tomuto památníků. Nemůže ale přehlížet netoleranci spočívající v poškozování národních kulturních památek, se kterými se neumí ztotožnit jednotlivci,“ sdělila po zadržení Denníku N policejní mluvčí Janu Mésarová.