Protesty v Abcházii pokračují. ‚Rezignuji, až opozice opustí budovu parlamentu,‘ slíbil tamní prezident
Prezident Ruskem podporovaného gruzínského separatistického regionu Abcházie Aslan Bžanija vyjádřil ochotu rezignovat, pokud přívrženci opozice opustí obsazené vládní budovy. Uvedly to v sobotu ruské agentury TASS a RIA Novosti. Demonstranti v pátek ovládli sídla parlamentu, vlády a prezidentské administrativy v abchazském hlavním městě Suchumi na protestu proti zákonu, který by Rusům umožnil nákup nemovitostí. Vyklidit budovy odmítli.
Opozice dohodu označuje za pokus Bžanijova režimu o vlastní obohacení. Po obsazení komplexu vládních budov v Suchumi opoziční představitelé vystoupili s požadavkem na Bžanijovo odstoupení.
Protestující v Abcházii ovládli sídla parlamentu. Jsou proti, aby Rusové mohli koupit pozemky
Číst článek
Dohoda podepsaná 30. října v Moskvě by umožnila ruským občanům a firmám kupovat pozemky a nemovitosti v Abcházii, jejíž hory a pláže u Černého moře jsou pro ně oblíbenou turistickou destinací. Dohoda slibovala přednostní zacházení a osvobození od daní. Prodej rezidenčních nemovitostí cizincům byl v Abcházii zakázán v roce 1995, uvedla agentura AFP.
Opustit obsazené vládní budovy v sobotu protestující odmítli. V prohlášení podle agentury Reuters také uvedli, že jejich protest není zaměřený proti úzkým vazbám Abcházie s Ruskem, a obvinili Bžaniju, že se „snaží tyto vztahy využít pro své sobecké zájmy a manipuluje s nimi v zájmu posílení svého režimu“.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová uvedla, že Rusko očekává, že situace v Abcházii bude vyřešena výhradně mírovými politickými prostředky. Již dříve ministerstvo zahraničí v Moskvě doporučilo Rusům, aby se zdrželi cest do Abcházie.
Abcházie je region s přibližně 245 000 obyvateli, který po skončení války v roce 1993 zůstal z velké části pod kontrolou separatistů. Zbytek území Abcházie ztratila Gruzie ve válce s Ruskem v roce 2008, po níž Moskva oficiálně uznala separatistický region za nezávislý stát, spolu s Jižní Osetií. Tbilisi tato území považuje za okupovaná, Rusko má v obou provinciích své vojenské posádky.