Francouzským prezidentem bude Emmanuel Macron. Vítězný projev zahájil evropskou hymnou

  • O půlnoci bylo sečteno 90 procent hlasů, Macron vítězil s 64,84 procenty.
  • Le Penová uznala porážku.
  • Macronovo vítězství přivítali evropští státníci.
  • Prezident Zeman bude reagovat v pondělí.

Online Francie (Aktualizováno: 0:00 8. 5. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Dnes večer se na nás dívá celá Evropa, celý svět. Evropa i svět očekávají, že budeme hájit osvícenecký duch, svobody a utlačované. Očekávají nový humanismus.“

Emmanuel Macron (vítěz francouzských voleb)

Odhady sociologických agentur hned po uzavření místností ve 20 hodin shodně mluvily o vítězství Emmanuela Macrona, kterému přisuzovaly zisk 64-66 procent hlasů. Přes 8 procent lidí vhodilo do urny protestní bílý lístek, nevybrali si žádného z kandidátů.

Marine Le Penová v projevu krátce po 20. hodině uznala porážku a Macronovi popřála hodně štěstí. Výsledek podle ní znamená krach tradičních stran.

Emmanuel Macron volební výsledek oslavil před pařížským Louvrem. Ve svém projevu poslal jasný vzkaz Evropě: na pódium nastoupil za melodie Ódy na radost, neoficiální evropské hymny. „Dnes večer se na nás dívá celá Evropa, celý svět. Evropa i svět očekávají, že budeme hájit osvícenecký duch, svobody a utlačované. Očekávají nový humanismus," řekl tisícům podporovatelů.

Volební účast ve druhém kole francouzských prezidentských voleb dosáhla v 17 hodin 65,30 %. Před dvěma týdny při prvním kole byla účast ve stejnou dobu 69,42 %. Vyšší byla ve stejný čas i účast ve druhém kole v roce 2007 (75,11 %) a v roce 2012 (71,96 %).

Světoví politici blahopřejí Macronovi. 'Společně za silnější Evropu,' říká Juncker

Číst článek

Podle průzkumů veřejného mínění měl jednoznačného vítězství dosáhnout Macron, a to s 59 až 62 procenty hlasů. Volební místnosti se uzavřely na většině území v 19:00. V některých velkých městech se hlasovalo až do 20:00. 

Krátce po 16 hodině zveřejnila první čísla belgická veřejnoprávní televize, Macron podle ní průběžně vedl s více než 60 procenty. Belgická média mohla s odhady přijít dříve než francouzská, protože nejsou omezena francouzskými zákony zakazujícími zveřejňovat tyto údaje před uzavřením všech volebních místností.

Dopoledne hlasovali všichni významní francouzští politici. Kromě Macrona a Le Penové také dosavadní prezident François Hollande a jeho předchůdce Nicolas Sarkozy.

Poražený kandidát konzervativní pravice z prvního kola François Fillon volil v zastoupení a na veřejnosti se neobjevil. V pořadí čtvrtý zástupce radikální levice Jean-Luc Mélenchon naopak volit šel.

Neočekávalo se, že by Le Penová měla ohrozit Macronovo vítězství. Vůdkyni nacionalistické Národní fronty, která měla sice v kampani před druhým kolem ostřejší nástup, ale které se i podle řady jejích spolustraníků nepovedla televizní debata s Macronem, přisuzují průzkumy 38 až 41 procent hlasů.

Macron volební výsledek oslavil před pařížským Louvrem. Odpoledne bylo kvůli podezřelé taškce evakuováno nádvoří světoznámého muzea. Z prostranství muselo odejít asi tři sta novinářů. Zrhuba po dvou hodinách se situace vrátila do normálu.

Francouzské úřady k zajištění bezpečnosti podnikly přísná bezpečnostní opatření. Na klidný průběh voleb v 67 tisíc volebních místnostech dohlíželo kolem 50 tisíc policistů.

Už v sobotu hlasovali voliči na francouzských zámořských územích a departementech. Zájem byl velký také v zahraničí na západní polokouli, kde mohli zájemci volit na francouzských konzulátech. Totéž mohli učinit i francouzští voliči v evropských zemích.

Filip Harzer, Jan Šmíd, Pavel Novák, Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme