Francie má nového prezidenta. Emmanuel Macron zvítězil se 66 procenty, oslavovali hlavně mladí
Konečné výsledky francouzských prezidentských voleb potvrdily jasné vítězství liberála Emmanuela Macrona, které již dříve uznala i jeho soupeřka Marine Le Penová. Po sečtení všech odevzdaných platných hlasů jich bývalý ministr hospodářství Macron získal 66,06 procent. Krajně pravicovou političku podpořilo 33,94 procent voličů.
Macron, který byl ve svých 39 letech zvolen do čela Francie, se stane nejmladším prezidentem této země. Podle francouzského serveru Libération bude i nejmladším prezidentem na světě.
Emmanuel Macron
Macron se dostal do popředí v roce 2014 jako ministr hospodářství ve vládě Françoise Hollandea, z níž vloni v srpnu odešel. S nově založeným hnutím Vpřed! (En Marche!) zahájil své vítězné tažení. Za svého působení ve vládě se proslavil ochranářským zákonem, namířeným proti levnější pracovní síle ze střední a východní Evropy. V úřadu ministra ale současně kritizoval francouzský sociální model. Macron se narodil 21. prosince 1977 v Amiens, studoval filozofii na pařížské univerzitě Nanterre a v roce 2004 absolvoval prestižní Národní školu pro správní úředníky. Začal pracovat jako investiční bankéř v bance Rothschild & Cie. V letech 2006 - 2009 byl členem Socialistické strany.
Projev nového prezidenta přímo na nádvoří v Louvru sledovalo 20 tisíc lidí. Macron v něm slíbil, že bude bránit svobodu a Evropu a pracovat na nápravě propastí mezi Francouzi. „Jsem si vědom propastí mezi naším národem, které vedly k tomu, že někteří hlasovali pro extremistické strany. Respektuji to," prohlásil Macron po svém vítězství. Nový prezident v průběhu týdne oznámí jméno nového premiéra.
Francouzi přivítali vítězství Macrona s nadšením. Dlouho do noci jezdili ulicemi a troubili. Radovali se zejména mladí lidé. Studentka ze Sorbonny například popsala, že vítězství kandidáta centristů přinese čerstvý vítr. Další Pařížanka ale varovala před parlamentními volbami, které jsou pro nového prezidenta velmi důležité.
Francouzským prezidentem bude Emmanuel Macron. Vítězný projev zahájil evropskou hymnou
Číst článek
Dvacetiletý student řekl, že je velmi spokojený a hlavně prý cítí velkou úlevu pro všechny mladé lidi. Studentka obchodu zase přiznala, že nebyla úplně pro Macrona. Dala mu ale hlas proto, aby zastavil Národní frontu, ale nakonec je ráda, že to takhle dopadlo, že vyhrál s velkým náskokem.
Nádvoří pařížského Louvru nyní čeká úklid toho, co zbylo z oslav vítězství Emmanuela Macrona v prezidentských volbách.
Prohraná bitva, ale ne celá válka
Kandidátka Marine Le Penová po porážce v prezidentských volbách prohlásila, že Národní fronta potřebuje obnovit. Z volební prohry chce vyvodit závěry a připravit stranu na červnové parlamentní volby.
Pařížan pan Oscar odcházel z volebního večera v pavilonu v lesoparku ve Vincennes na periferii Paříže sice sklesle, ale tvrdil, že není zklamaný. Podle něj teď potřebuje Francie zodpovědnou a kompetentní vládu. V boji o poslanecké mandáty má Národní fronta ještě rezervy.
Jako šanci vidí červnové volby do Národního shromáždění i paní Anne z Bretaně. Marine Le Penová podle ní sice prohrála bitvu, ale ne celou válku. Zatímco lidé středního věku začali z volebního štábu Národní fronty odcházet už hodinu a půl po oznámení odhadů výsledku voleb, mladí se za zvuků dunivé hudby a zpěvu bavili i po půlnoci.
Ze 47 miliónů registrovaných voličů se 25,38 procent k hlasovacím urnám nedostavilo. Podle agentury Reuters jde o téměř rekordní neúčast. Rekordních 11,5 procent odevzdaných hlasů bylo buď prázdných, nebo poškozených.
Volby v Praze
Většina Francouzů, kteří ve druhém kole francouzských prezidentských voleb volili v Česku, dala hlas Emmanuelu Macronovi. Francouzské velvyslanectví v pondělí na svém webu uvedlo, že liberál Macron obdržel 1146 hlasů a jeho soupeřka Marine Le Penová 136 hlasů. V prvním kole Macrona podpořilo přes 500 lidí.
V Česku je asi 4000 Francouzů včetně dětí, volit jich přišlo 1343. „Někteří volili s prázdnými obálkami. Dali tak najevo, že nechtějí ani jednoho kandidáta," řekla v neděli po skončení druhého kola volby České televizi členka volební komise Helena Briardová. Mezi neplatnými hlasy byl podle ní třeba lístek jiného kandidáta z prvního kola volby nebo tam byly obrázky.
Reakce politiků
Macronovi k vítězství poblahopřáli světoví lídři jako německá kancléřka Angela Merkelová, britská premiérka Theresa Mayová nebo čínský prezident Si Ťin-pching. Americký prezident Donald Trump na twitteru napsal, že se těší na spolupráci s novým francouzským prezidentem. Prezident Miloš Zeman poslal Macronovi v pondělí gratulační dopis spolu s pozváním ke státní návštěvě České republiky.
Světoví politici blahopřejí Macronovi. 'Společně za silnější Evropu,' říká Juncker
Číst článek
Britská premiérka Mayová už stihla hovořit s vítězem francouzských prezidentských voleb o odchodu Británie z Evropské unie. Informoval o tom v prohlášení její úřad. Podle něj se oba politici setkají na nadcházejících summitech NATO a G7.
„Oba politici krátce diskutovali o brexitu a premiérka zopakovala, že Británie chce silné partnerství s bezpečnou a prosperující Evropskou unií, jakmile ji opustí," dodal podle agentury AFP úřad Mayové.
Nárůst eura
Po ohlášení vítězství Emmanuela Macrona ve se euro poprvé od amerických prezidentských voleb dostalo nad hodnotu 1,1 USD (26,703 korun). „Vítězství Emmanuela Macrona poskytuje trhům zasloužený odpočinek od evropské politiky," řekl agentuře Reuters Bill Street, vedoucí investic londýnské skupiny State Street Global Advisors.
Posiluje i koruna. Vůči euru byla v neděli ráno na 26,62 Kč/EUR, tedy nejsilnější za měsíc. V Česku a Evropě se kvůli svátku neobchoduje.
Přinejmenším krátkodobý pozitivní efekt pro trhy a francouzské vládní dluhopisy předpokládá také David Zahn ze správcovské společnosti Franklin Templeton. „Avšak velmi rychle bude narůstat tlak na Macrona, aby přišel s konkrétními plány své politiky. V tuto chvíli známe jen hrubý náčrt jeho záměrů," řekl Zahn.