Vyjednavači a šedé eminence. Kdo domlouvá konec války na Ukrajině?
Americký prezident Donald Trump sice může použít jakýkoliv superlativ pro zhodnocení svého telefonátu s ruským protějškem Vladimirem Putinem, ale o skutečném klidu zbraní se rozhoduje jinde. Třeba na mírových jednáních, kde zástupci jednotlivých státu probírají, jestli válka opravdu skončí a zda to bude letos. Jejich dosud poslední kola se uskutečnila v saúdskoarabském městě Džidda. Vliv na průběh jednání ale nemusí mít pouze oficiální delegáti.
Jak Josef Pazderka s Ondřejem Soukupem v podcastu Na Východ! vysvětlují, některé osobnosti nejsou formálně ve vedení sboru vyjednavačů, zato však disponují velkou neformální mocí.
Poslechněte si další Na Východ!, tentokrát o vyjednavačích konce války na Ukrajině
Příkladem může být Andrij Jermak, vedoucí kanceláře ukrajinského prezidenta Zelenského. Jeho vliv vyrostl hlavně od momentu celoplošné ruské invaze. Ukrajinskou delegaci při posledním jednání v Džiddě v sobotu 22. března však oficiálně vedl ministr obrany Rustem Umerov.
„O Jermakovi se skutečně mluví tak, že to je šedá eminence, bez které se vlastně v ukrajinské politice nic významnějšího nehne, ať už v domácí, nebo v zahraniční,“ říká Josef Pazderka.
Od svých ukrajinských zdrojů prý slyšel na adresu Jermakova nejrůznější hodnocení, od pozitivních až po dost negativní. „V každém případě podle nezávislejších hlasů z Kyjeva stojí Jermak i za těmi klíčovými kroky mírových jednání směrem k Rusku, směrem k Západu a směrem ke Spojeným státům,“ doplňuje Pazderka.
Právě nepřipravenost na obrat v ukrajinsko-amerických vztazích po nástupu nového šéfa Bílého domu vyčítá Jermakovi část ukrajinské občanské společnosti. V podcastu Na Východ! za ni formuluje výtky protikorupční aktivistka Daria Kaleniuk.
Spekuluje se, že stažení z Kursku může být domluvené mezi USA a Ukrajinou, popisuje novinář Soukup
Číst článek
Muž na investiční příležitosti
Podobný případ představuje člen ruské delegace Kirill Dmitrijev. Jeho neformální vliv rovněž převyšuje oficiální pozici v diplomatické delegaci při mírových jednáních.
Rodák z Kyjeva, matematik a později absolvent prestižních amerických univerzit a především první ředitel ruského státního fondu přímých investic se za všech okolností prezentuje jako byznysmen.
Ani při mírových jednáních nezapomíná zdůraznit, jak velké obchody americkým firmám kvůli sankcím vůči Rusku unikají, nabízí poradci Donalda Trumpa Elonu Muskovi společné zázemí pro vesmírné expedice a vytváří přísliby ekonomické spolupráce v Arktické oblasti.
„Dmitrijev byl vlastně jedním z prvních, který se snažil ze strany Kremlu dostat se do okolí Donalda Trumpa, takže tam jsou ty kontakty dlouhé,“ připomíná Ondřej Soukup a parafrázuje Dmitrijevovu mantru na aktuálních jednáních.
„Já se s vámi nebudu bavit o míru, protože to je politické rozhodnutí. Já nejsem politik, ale podívejte se, jaké krásné investiční příležitosti tady máme.“
Zelenskyj chce ostrý kabinet vojenského rázu. V pozadí změn jde o mocenský boj, míní analytik
Číst článek
Poslední kolo mírových jednání v Džiddě vedli formálně Sergej Beseda a Grigorij Karasin.
Právník a realitní investor
Americkou delegaci vede Steve Witkoff, americký právník, realitní investor a developer. Jeho oficiální pozice i neformální vliv jsou z trojice těchto mužů zajisté v největší rovnováze. To však neplatí ve vztahu jeho oficiální pozice a diplomatické zkušenosti.
„Witkoff evidentně nečerpá moc zázemí ze zpravodajských služeb, ale ani diplomacie. Jede vyjednávání hodně sólo a po dohodě jenom s prezidentem Trumpem,“ všímá si Josef Pazderka.
To může některé situace pomoct odblokovat. Rozhovor, který dal Steve Witkoff po setkání s Vladimirem Putinem americkému youtuberovi Tuckeru Carlsonovi, však podle obou autorů podcastu Na Východ! spíš naznačuje, že na ruské prostředí a komunikační techniky ostříleného šéfa Kremlu a jeho sehraného týmu, nebyl vůbec připravený.
Jak Steve Witkoff tlumočil Američanům své setkání s Rusy? Jaké další ekonomické zájmy se snažil prosadit Kirill Dmitrijev? Jakou roli hraje to, že se řada mírových jednání vede v angličtině, protože americká strana neovládá ruštinu? A kdo z této trojice mužů má i vazbu na Česko? Poslechněte si celý audiozáznam podcastu Na Východ! v úvodu článku.