Výjimka z Lisabonu může mít soudní dohru
Česká výjimka z Listiny základních práv může mír dohru u soudu. Podle převážně levicových politiků a odborářů na Evropě vyválčená výjimka z Listiny základních práv Čechy poškodí.
Například odbory chtějí přesvědčit budoucí poslance a vládu, aby Česká republika od požadavku upustila a nebo ji v budoucnu zrušila.
"Výjimka znamená možnost, aby se na Českou republiky nevztahovala Listina základních práv Evropské unie v plném rozsahu. To znamená na práva týkající se zaměstnávání, práva na informace o činnosti podniku, práva na kolektivní vyjednávání, práva na propouštění. A dokonce i na práva týkající se celkového sociálního zabezpečení," řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch.
Profesor Luboš Tichý z katedry evropského práva Právnické fakulty UK v Praze mluvil o výjimce k Lisabonu.
Odbory dokonce zvažují, že výjimku napadnou u Ústavního soudu.
Podle profesora Luboše Tichého z katedry evropského práva Právnické fakulty UK v Praze se toho ale ani pro vyjednání výjimky z Listiny základních práv pro Českou republiku příliš nezmění.
'U Ústavního soudu nepochodí'
"Nebude to přílišný rozdíl oproti stavu, který tady existuje. Charta základních práv má výraznou vazbu na evropskou úmluvu o lidských právech a základních svobodách. Sociální práva už navíc v České republice platí," řekl Tichý.
Ten si zároveň myslí, že odbory by příliš nepochodily ani s případným napadením výjimky u Ústavního soudu. "Ústavní soud by zřejmě zjistil, že je to v souladu," dodal tichý.
Podle něj na věci nic nezmění ani fakt, že Lisabonská smlouva byla schválena ústavní většinou bez této výjimky.