V Německu zadrželi exšéfa společnosti Wirecard. Chybí v ní přes 50 miliard korun
V Německu zadrželi bývalého šéfa finanční společnosti Wirecard Marcuse Brauna. Vyšetřovatelé ho podezírají, že nadhodnocoval příjmy a lhal o skutečném stavu firmy, aby ji zatraktivnil před investory, informují v úterý zahraniční tiskové agentury. Minulý týden vyšel najevo skandál, když se zjistilo, že ve firmě chybí asi 1,9 miliardy eur (přes 50 miliard Kč).
Firma v pondělí přiznala, že účty, na kterých měla být uvedená částka, patrně vůbec neexistují. Auditoři z EY odmítli podepsat účetní závěrku firmy za loňský rok právě proto, že nemohli dohledat účty, na kterých mělo být oněch 1,9 miliardy eur.
Soud uznal za vinné všech 27 obžalovaných v kauze podvodů s dotacemi na školení. Verdikt má 160 stran
Číst článek
Braun se nechal zadržet v pondělí večer a ještě v úterý by měl předstoupit před soudce, uvedla agentura Reuters. Soudce pak rozhodne, zda Braun bude nadále zadržován.
Funkce šéfa společnosti se Braun vzdal minulý týden, kdy vyšel skandál s chybějícími miliardami najevo. V pondělí firma vyhodila provozního ředitele Jana Marsaleka, který byl z řídícího týmu firmy odvolán už minulý týden. Marsalek měl podle agentury DPA na starosti každodenní chod firmy, včetně jejich aktivit v jihovýchodní Asii. Tam se zřejmě i podvod s penězi stal.
Firma nejprve tvrdila, že 1,9 miliardy eur mělo být na vázaných účtech u dvou bank na Filipínách. Dotčené finanční domy ale již uvedly, že Wirecard není jejich klientem a že dokumenty, které měly vklad peněz dokazovat, jsou padělky.
Společnost Wirecard byla v Německu považována za nadějného hráče na rychle rostoucím trhu finančních služeb a její akcie byly zařazeny i do prestižního indexu frankfurtské burzy DAX.
Už loni se ale začaly v britském listě Financial Times objevovat články, které zpochybňovaly účetní postupy firmy. Podnik to vždy odmítal, jeho akcie ale od té doby citelně klesly. Další propad se dostavil na současný skandál s chybějícími miliardami.