Za havárií letounu Jak-42 byla chyba pilotů, potvrdili vyšetřovatelé

K nehodě letounu Jak-42 u ruské Jaroslavli došlo v důsledku chyby pilotů. Tento závěr dnes v Moskvě potvrdili vyšetřovatelé moskevského Mezistátního výboru pro letectví.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky letounu Jak-42, který havaroval u ruské Jaroslavli

Trosky letounu Jak-42, který havaroval u ruské Jaroslavli | Zdroj: ČTK

Za hlavní příčinu katastrofy označili skutečnost, že pilot při vzletu stroje brzdil. Při havárii Jaku 42 zahynulo 45 lidí, včetně celého týmu jaroslavského hokejového klubu Lokomotiv.

Podle expertů Mezistátního výboru pro letectví chyby posádky Jaku-42 zavinila nedostatečná příprava k letu na tomto typu stroje. Podle šéfa technické komise MAK Alexeje Morozova byla posádka zvyklá na stroj typu Jak-40, u něhož se liší konstrukce brzdných pedálů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O závěrech vyšetřování mluvila v Odpoledním Radiožurnálu moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Letounu Jak-42 se 7. září zřítil u Jaroslavle při nepovedeném startu. V troskách zahynulo 44 lidí, většinou hokejistů místního klubu Lokomotiv Jaroslavl. Mezi mrtvými byli i čeští reprezentanti Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček. Neštěstí přežil jedině palubní inženýr Alexandr Sizov.

VÍCE O NEŠTĚSTÍ: V Rusku spadlo letadlo s hokejisty. Zahynuli i Rachůnek, Marek a Vašíček

Na Jaku 42 měli piloti nalétáno málo hodin, trénink se odehrával pouze fiktivně na papíře. Piloti měli podle expertů špatně položené nohy na pedálech, na brzdu zřejmě šlapali podvědomě ještě silněji, když při vzletu přitáhli kormidlo k sobě.

V krvi druhého pilota se našly stopy fenobarbitalu, který zpomaluje reakce nervové soustavy.

Rodinní příslušníci posádky ale závěry odmítají s tím, že se úřady snaží najít nejjednodušší vysvětlení. Žádají proto nové nezávislé vyšetřování.

Odpověď na otázku, kdo nese odpovědnost , by mělo přinést trestní vyšetřování ruských úřadů, které běží souběžně. Vedle zastarávajícího leteckého parku patří problém s přípravou posádek k nejpalčivějším. Odporníci kritizují, že se v Rusku prakticky rozpadl systém fungování civilní letecké dopravy, resp. její správy, kde byly jasně přiděleny kompetence.

Kvalitní příprava posádek nyní prakticky neexistuje a vše leží na bedrech leteckých společností, které v některých případech nejsou schopné kvalitní výcvik zajistit.


Jaroslavl

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme